Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Букурешт: Говор предсједника Владе РЦГ Мила Ђукановића на Самиту премијера Југоисточне Европе о отпочињању преговора о истовременом проширењу и допуни Споразума о слободној трговини у Централној Европи (ЦЕФТА)

Објављено: 06.04.2006. 19:11 Аутор: Говори и Изјаве
МИЛО ЂУКАНОВИЋ, ПРЕДСЈЕДНИК ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

САСТАНАК ПРЕМИЈЕРА ЈУГОИСТОЧНЕ ЕВРОПЕ О ОТПОЧИЊАЊУ ПРЕГОВОРА О ИСТОВРЕМЕНОМ ПРОШИРЕЊУ И ДОПУНИ СПОРАЗУМА О СЛОБОДНОЈ ТРГОВИНИ У ЦЕНТРАЛНОЈ ЕВРОПИ (ЦЕФТА)



Даме и господо,

Посебно ми је задовољство да вас поздравим поводом отварања преговора о истовременом проширењу и допуни Споразума о слободној трговини у Централној Европи. Захваљујем премијеру Тарицеану и румунској Влади на изузетној организацији овог еминентног скупа.

Овај састанак има посебну важност. Данашњим усвајањем Заједничке декларације на најбољи начин афирмишемо досадашњи прогрес у процесу наше европске интеграције. Истовремено, потврђујемо да је у региону сазрела свијест да свестрано регионално повезивање и сарадња суштински значи усвајање филозофије ЕУ. Такође, да је то пут за националну и регионалну стабилност и развој, и за наше приближавање ЕУ.

Под лидерством Пакта стабилности и ЕУ, уз значајно ангажовање и допринос Европске комисије, као и аустријског предсједавања ЕУ и осталих актера који су укључени у подршку региону, данас отпочињемо нову, вишу фазу захтјевног процеса даље либерализације и унапређења трговинског режима у Југоисточној Европи, у складу са правилима и процедурама СТО.

Као предсједник Владе Црне Горе, осјећам посебно задовољство што смо могли да дамо свој допринос овом процесу. Посебно је у интересу малих економија да развијају регионалну сарадњу и да се интегришу у своје непосредно и шире окружење. У суштини, мале економије, као што су земље Западног Балкана, немају другу могућност и избор, ако желе да искористе значајан развојни и инвестициони потенцијал којим располажу. Тим прије, што се у условима изоштрене међународне конкуренције и глобализације, атрактивност за пословање и инвестирање све више процјењује кроз регионални контекст, а мање кроз национални оквир.

Због тога, подстицање регионалне сарадње и активно учествовање у њој, како на нивоу државе, тако и на нивоу бизниса, све више постаје императив. Јер, у условима када је стратешки циљ свих земаља региона улазак у ЕУ, потребно је да осигурамо знатно виши степен економских слобода у националном и регионалном оквиру, како бисмо се приближили нивоу који постоји унутар ЕУ. То значи да сви морамо развијати принцип интегралног тржишта, односно истовремено функционисање свих тржишта роба, услуга, рада, капитала, информација. На овим основама базиран је стратешки развој и политика Црне Горе. Руководимо се премисом да не можемо политички тежити бржем уласку у ЕУ, а истовремено задржавати протекционистичке мјере у нашој међусобној сарадњи.

Влада Црне Горе са пуном вољом и спремношћу приступа иницираном процесу проширења и допуне ЦЕФТА, како би, као што је предвиђено, до краја ове године окончали преговоре о јединственом, модерном и обухватном Споразуму. Обогаћивање и динамизирање процеса либерализације трговинског режима, који укључује и увођење савремених питања трговинске политике, (као што су конкуренција, државна помоћ, јавне набавке, интелектуална својина,) и трговине услугама, у складу са правилима и процедурама СТО, водиће повећању трговинских токова у региону. Такође, и већој транспарентности пословања. То се односи и на усклађивање регулативе, као и на остале аспекте садржане у овој Декларацији и нацрту Споразума. Јасно је да ћемо унапређењем трговинских токова развити конкурентност и повећати атрактивност региона за стране директне инвестиције, што ће резултирати повећањем запослености и, генерално, економским развојем региона.

Важност иницираног процеса се огледа и у томе што показујемо да је могуће стварање једног стабилног регионалног окружења у коме се може сарађивати, пословати и радити према међународним правилима и тржишним принципима. То је јасан сигнал из региона да се жели међусобна сарадња и интеграција, да је она могућа и остварљива, што нас квалификује за даље убрзано напредовање према ЕУ.

Даме и господо,

Као што вам је познато, Црна Гора се налази пред референдумом о државно-правном статусу, који организујемо у партнерству са ЕУ. И на овом уваженом скупу желим да поновим чврсто опредјељење Црне Горе да настави са динамичном интеграцијом у ЕУ и евро-атлантске структуре, независно од тога којем ће рјешењу грађани Црне Горе дати подршку на демократском референдуму.

Захваљујем на пажњи.

Букурешт, 6. април 2006.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?