Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Бечићи: Поздравни говор предсједника Владе РЦГ Жељка Штурановића на састанку Савјета министара Енергетске заједнице Југоисточне Европе

Објављено: 29.06.2007. 17:35 Аутор: Говори и Изјаве
ПРЕМИЈЕР ЖЕЉКО ШТУРАНОВИЋ, поздравни говор

МИНИСТАРСКИ САСТАНАК

Бечићи, 29. јуна 2007. године



ПОШТОВАНИ ГОСПОДИНЕ ПИБАЛГС,

УВАЖЕНИ МИНИСТРИ, ДАМЕ И ГОСПОДО

Велико ми је задовољство и част што могу да вас поздравим у име Владе Републике Црне Горе и у своје лично име и пожелим пријатан боравак у Црној Гори.

Посебно задовољство ми чини што је Црна Гора, као најмладја држава у Европи и предсједавајућа Енергетском заједницом, добила прилику да буде домаћин Министарске конференције.

Ратификацијом Споразума о формирању Енергетске заједнице, Црна Гора се опредијелила да слиједи европски тренд и примјену директива Европске Уније, које се односе на област енергетике и животне средине. Тиме је Црна Гора направила значајан корак на путу европских интеграција.

Потписивањем заједничког споразума о енергетици измедју Европске Уније и девет њених партнера из Југоисточне Европе створен је правни оквир за интегрисано енергетско тржиште, на којем ће се обезбједјивати сигурност у снабдијевању, примјењивати европски прописи побољшати енергетска ефикасност и искоришћеност обновљиве енергије, утврдити услови за трговину енергијом, уз испуњавање услова очувања и заштите животне средине, појачати инвестиционе гаранције и чврста регулаторна контрола енергетског сектора.

Функционисање Енергетске заједнице треба да ојача сарадњу медју државама Југоисточне Европе и побољша услове за мир, стабилност и економски раст не само овог региона већ и шире Европе.

Енергија је постала кључни услов за даљи економски напредак, како развијених тако и земаља у развоју. Недостатак енергије је, у највећој мјери, посљедица чињенице да у дужем временском периоду није било значајнијих инвестиција у сектору енергетике.

Заједнички проблеми и циљеви у области енергетике све јаче повезују државе и регионе и упућују их на сарадњу, јер је сигурност у снабдијевању енергијом услов суштинског економског развоја и социјалне стабилности.

У складу са стратешким опредјелјенјима и циљевима Европске Уније, Црна Гора је реализовала низ реформских активности. Влада је усвојила Закон о енергетици и Енергетску политика, Стратегију енергетске ефикасности и Стратегију развоја енергетике и ратификовала Кјото протокол.

Тиме смо потврдили наше опредјељење да активно подржавамо реализацију стратешких циљева Европске Уније, а то значи повећање енергетске ефикасности, повећање удјела обновљивих извора енергије и смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште.

Ратификацијом Кјото протокола створени су услови за учешће Црне Горе у имплементацији ''Механизма чистог развоја'', што може представљати додатни импулс за развој наше државе и коришћење њених потенцијала.

Црна Гора, иако мала држава, располаже значајним енергетским потенцијалима, рудним богатством и обновљивим изворима енергије тј. хидропотенцијал вјетар, сунчева енергија и био маса.

Искоришћеност ових потенцијала још увијек је на ниском нивоу и ту постоје значајне резерве. Хидроенергетски потенцијал је сада искоришћен само на нивоу од 17% и нуди велику могућност за производњу енергије, посебно вршне енергије, као значајног фактора за стабилност испоруке и снабдијевања, не само у региону, већ и шире у Европској Унији.

Испуњавањем обавеза из Споразума о енергетској заједници Црна Гора ће настојати да се квалификује за коришћење повољних инвестиција у енергетици, како за изградњу и ревитализацију производних, тако и преносних капацитета, којима би се осигурали транспорт и размјена енергије без ограничења.

У циљу привлачења нових инвестиција у енергетици Влада Црне Горе ће, крајем ове године, организовати одржавање Инвестиционе конференције, што ће, надамо се, допринијети ширењу информација о потенцијалима Црне Горе и подстаћи инвеститоре за улагања у њихову изградњу.

Ова Влада је, између осталог, препозната и по својим активностима, садашњим и будућим на плану придруживања Европској унији. Тако ће бити и на сектору енергетике, и на свим пољима њеног рада и дјеловања.

Уз увјерење да ће заједнички напори ове Конференције дати синергетски ефекат на остваривању наших циљева, најсрдачније вас поздрављам и желим успјешан рад.

Захваљујем.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?