Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ДЕЛЕГАЦИЈА УПРАВЕ ЗА ДИЈАСПОРУ ПОСЈЕТИЛА НАШЕ ИСЕЉЕНИЧКО УДРУЖЕЊЕ У ИСТАНБУЛУ

Објављено: 02.03.2018. 21:02 Аутор: Управа за дијаспору

25. фебруара 2018. године, мр Предраг Митровић, директор Управе за дијаспору и Зоран Ђукановић, шеф Одсјека за истраживачко информативне послове и евиденцију исељеника, посјетили су наше исељеничко удружење у Истанбулу. У удружењу је госте срдачно примио предсједник удружења Реџеп Санџактар са сарадницима. Такође, састанку су присуствовали и амбасадор Црне Горе у Турској Бранко Милић и генерални директор за конзуларне послове Министарства вањских послова Црне Горе Селим Лика.

Након израза добродошлице предсједника Санџактара, директор Митровић је захвалио на топлом пријему и прилици за дружење и разговор о даљој сарадњи. Изложио је присутнима актуелне активности

 Управе за дијаспору, апострофирајући рад на измјени и допуни Закона о сарадњи са исељеницима, који је предвидио значајне измјене, поготово у дијелу начина избора чланова Савјета за сарадњу са исељеницима, почетак издавања исељеничких књижица, као и скори почетак вођења евиденције цјелокупног исељеништва, апликације која је донација једне македонске фирме.

Селим Лика је извијестио о Конзларним данима који су се претходног дана одржали у Истанбулу, и најавио отварање Генералног конзулата Црне Горе у Истанбулу до краја ове године. Изнио је податак да је досад укупно 529 компанија из Турске присутно у Црној Гори, а неке од њих су реализовале веома значајне инвестиције. Поменуо је и увођење теретног возила које ће служити као покретни пункт за обављање конзуларних послова широм Европе.

Амбасадор Милић је изнио изванредна искуства из боравка у републици Турској. Наши међусобни односи су пуни обостраног разумијевања. Нарочито је нагласио велику приврженост и љубав нашег исељеништва у Турској према својој Црној Гори. Истакао је да је дијаспора неоспорно развојни потенцијал Црне Горе.

Разговарало се пуно о начину аплицирања за исељеничку књижицу и бројним исељеницима који су били на састанку објашњена је детаљно техничка процедура аплицирања. З. Ђукановић је истакао, прије свега, емотивни значај исељеничке књижице и оно што она значи као документ и доказ да исељеник припада Црној Гори као држави поријекла.

Састанак је протекао у врло пријатељској атмосфери уз укупно уважавање делегације Црне Горе од стране нашег исељеништва, које по много чему може служити као примјер добре организованости и сарадње са матичном државом.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?