- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Потпредсједник Симовић поводом резултата првог поз...
Потпредсједник Симовић поводом резултата првог позива кроз ИПАРД програм: Црногорски сектор пољопривреде положио је још један велики европски испит
На први јавни позив за бесповратну подршку инвестицијама у пољопривредна газдинства кроз ИПАРД програм пристигло је 389 захтјева за планиране инвестиције у износу од око 27 милиона еура.
Тим поводом данас су одржали конференцију за медије потпредсједник Владе и министар пољопривреде и руралног развоја мр Милутин Симовић и шеф претприступне јединице Генералног директората за пољопривреду и рурални развој Европске комисије, господин Лиам Бреслин.
Обраћање потпредсједника Симовића преносимо у цјелости:
Црногорски сектор пољопривреде положио је још један велики европски испит. Ово је оцјена коју с правом можемо дати јер је на први јавни позив за бесповратну подршку инвестицијама у пољопривредна газдинства пристигло чак 389 захтјева за планиране инвестиције у износу од око 27 милиона еура.
Својевремено, Хрватска је за два позива имала 40 захтјева, Македонија за три позива око 140 захтјева, а Турска за, такође три позива, имала је свега 10 захтјева.
Успјех који смо постигли резултат је партнерске сарадње Министарства пољопривреде и Генералног Директората за пољопривреду и рурални развој Европске комисије и Делегације ЕУ у Црној Гори на чему им се захваљујемо, резултат Владиног одговорног приступа и одлуке о приоритетном ангажовању свих надлежних институција у реализацији овога пројекта и, коначно, резултат предузетничке енергије и одговорног односа самих пољопривредника који су од почетка укључени у овај процес.
Подсјетићу да смо представљање овог јавног позива организовали кроз 22 радионице у препуним салама широм Црне Горе, у непосредној и отвореној комуникацији са око 1.000 пољопривредника. Стручне и савјетодавне службе Министарства и надлежне институције су и у овој фази посвећено и ефикасно обавиле свој посао. Енергија препуних сала пренијела се и на сами процес припреме и подношења апликација, о чему најбоље говори 389 пристиглих захтјева.
Креирана је и званична Интернет страница пројекта на којој се могу наћи све информације и преузети сва потребна документа, припремљен је и дистрибуиран неопходни штампани информативни материјал.
Важно је истаћи да су захтјеви стигли из свих општина у Црној Гори и да су овом мјером подржани сви пољопривредни сектори.
Посебно нас радује чињеница да је велики број апликација пристигао из сјеверног региона - 221 или 57%.
Највише захтјева односи се на набавку пољопривредне механизације – 187, затим на набавку опреме и механизације – 80, мјешовите инвестиције (изградњу, набавку опреме и мехнизације, подизање засада) – 61, а искључиво за изградњу објеката – 41 захтјев.
Подсјетићу да укупан износ расположивих средстава за овај јавни позив износи 10.720.000 ЕУР, а финансијска подршка се састоји се од 75% европских средстава и 25% из буџета Црне Горе, а намијењена су за инвестиције од 10.000 до 500.000 еура.
Шта су наши даљи кораци?
У току је процес административне контроле сваког појединачног захтјева у складу са акредитованим процедурама.
Бесповратна подршка ће износити 60% вриједности прихватљивог износа инвестиције, односно 65% за носиоце пољопривредног газдинства млађе од 40 година.
За пољопривредна газдинства лоцирана на надморској висини већој од 600 м, подршка износи 70%.
Одлука о додјели средстава подршке и уговарању биће донијета након контроле свих захтјева, бодовања и рангирања оних који успјешно прођу административну и теренску контролу.
Пред нама је обиман, захтјеван и одговоран посао који ћемо реализовати на максимално ефикасан начин, поштујући сва акредитована европска правила и процедуре.
И овдје бих се осврнуо на упоредна искуства.
- Хрватској је за контролу и одобравање 40 пристиглих захтјева било потребно 218 дана,
- Македонији за око 140 захтјева – 152 дана, а
- Турској за свега 10 захтјева – 101 дан.
Понављам, ми имамо 389 захтјева.
Сигуран сам да ћемо одговорним, посвећеним и даље партнерским односом Министарства пољопривреде и корисника подршке успјешно завршити све неопходне процедуре, и реализовати инвестиције које ће нашим произвођачима обезбиједити нови замах у развоју, отворити нова радна мјеста и допринијети унапређењу квалитета живота у њиховим срединама.
И на крају желим да напоменем да је у току реализација другог јавног позива за подршку за прераду и да се захтјеви могу предавати до 16. јула.
Такође, у току су наше захтјевне активности на акредитовању нове мјере у оквиру ИПАРД програма, која је усмјерена на диверзификацију активности у руралним срединама.
Бреслин: Црна Гора на добром путу да у потпуности искористи средства ИПАРД-а
Одличан одзив пољопривредних произвођача на први јавни позив кроз ИПАРД програм је знак да Црна Гора може у потпуности искористити расположива претприступна средства ЕУ за пољопривреду, оцијенио је данас шеф претприступне јединице Генералног директората за пољопривреду и рурални развој Европске комисије, господин Лиам Бреслин.
Министарство пољопривреде и руралног развоја