- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Први резултати контроле продаје меда на тржишту: О...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Први резултати контроле продаје меда на тржишту: Одузето 308 килограма меда и око 57 литара маслиновог уља
Објављено: 22.06.2018. • 00:00 Аутор: УБХВФП
Током два дана акције контроле продаје меда на тржишту, инспектори Управе за безбједност хране Министарства пољопривреде и руралног развоја заплијенили су укупно 308 кг меда, као и 56,5 литара маслиновог уља.
Како је и најављено, снажна и организована акција контроле продаје меда, али и других производа који се продају у привременим објектима, у циљу, првенствено, заштите здравља потрошача, започета је на локацијама које се налазе дуж саобраћајница и на другим мјестима атрактивним током туристичке сезоне.
Наведена количина одузета је јуче и данас на десетак тренутно најфреквентнијих локација на којима се на тезгама продају, наводно, домаћи производи.
За паковања меда и маслиновог уља која су одузета продавци нијесу имали доказ о поријеклу, мед није био означен на прописани начин и био је изложен дејству директне сунчеве свјетлости. На сумњу у поријекло, безбједност и квалитет производа указивало је и што је, наводно, од истог произвођача био мед у више боја, укуса и конзистенције. Када је у питању маслиново уље, за дио количина није постојао доказ о поријеклу. За остале одузете количине, продавци су посједовали доказ да су га купили у регистрованим продавницама као уље од комине, а продавали га као домаће високо квалитетно маслиново уље, након што су уклањали оригиналне декларације. Тиме су потрошаче доводили у заблуду.
У циљу идентификовања садржаја меда и уља које је искључено из промета током прва два дана акције контроле, а ради утврђивања степена опасности по безбједност потрошача, Управа за безбједност хране ће узорке доставити референтним лабораторијама на анализу. О резултатима испитивања и даљим активностима, јавност ће бити благовремено обавјештавана. У случају да се утврди опасност угрожавања здравља потрошача због пласирања небезбједних производа биће предузете и строге мјере и покренуте кривичне пријаве против продаваца.
Контрола продаје меда, али и других производа, на локацијама на којима се нуде домаћи производи, биће снажно настављена и у наредном периоду.
Осим заштите здравља потрошача, циљ је да заштитимо бренд квалитетног и препознатјивог црногорског меда, као и других производа. Контролом тржишта и низом других активности стварамо услове да се унаприједи понуда домаћих аутохтоних производа традиционалним каналима продаје, што је посебно значајно са аспекта додате вриједности које домаћи производи дају туристичкој понуди. Управо у циљу обогаћивања понуде домаћих производа на локалном, посебно туристичком тржишту, Министарство је током прошле и почетком ове године организовало зимске школе за произвођаче у више општина, како би им пружили стручну помоћ и помогли да испуне стандарде везане за производњу и прописе неопходне за стављање на тржиште. Као резултат, у периоду мање од годину дана, у Регистар произвођача хране је уписано 1.185 произвођача меда, 1.439 произвођача сира, око стотину прерађивача воћа, поврћа и производа од воћа и поврћа. Наш циљ је да, управо, производи са регистрованих газдинстава, буду валоризовани кроз понуду, не само на локалним тржиштима, већ и у маркетима и хотелско – угоститељским објектима.
С обзиром да су мед и маслиново уље производи који су најчешће предмет злоупотреба са аспекта безбједности, квалитета, и поријекла, и овом приликом апелујемо на потрошаче да воде рачуна о томе гдје и код кога купују те производе.
У циљу заштите здравља потрошача и спрјечавања обмана и превара на тржишту од стране несавјесних трговаца, акција контроле привремених објеката биће дио континуираних активности инспекцијских органа, како на тржиште не би доспјели небезбједни производи, производи из нерегистрованих објеката, који нијесу прописно означени и који се током продаје не чувају адекватно.
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове
Везани чланци:
Идентификација и регистрација животиња 05.12.2024.
Обавјештење за потрошаче 20.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?