- Влада Црне Горе
Потпредсједник Симовић састао се са амбасадором Кр...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Потпредсједник Симовић састао се са амбасадором Краљевине Холандије Хенком ван ден Доолом
Објављено: 26.06.2018. • 22:08 Аутор: ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја
Потпредсједник Владе за економску политику и финансијски систем и министар пољопривреде и руралног развоја мр Милутин Симовић састао се са амбасадором Краљевине Холандије Њ.Е. г-дином Хенком ван ден Доолом и његовим сарадницима.
Изразивши задовољство и захвалност досадашњом сарадњом са Краљевином Холандијом у дијелу ЕУ интеграција Црне Горе, као и подршци приликом учлањења Црне Горе у НАТО алијансу, потпредсједник Симовић је истакао да је ово добра прилика да се сагледају модели за унапређење и конкретнију будућу сарадњу двије државе. Осим тога, потпредсједник Симовић је посебно истакао напредак цјелокупне економије Црне Горе и упознао присутне са званичним резултатима о стопи раста бруто домаћег производа у И кварталу 2018. године од 4,5%. Како је нагласио, Влада ће наставити са одговорним и преданим радом како би до краја 2018. године премашила међународне пројекције раста БДП-а Црне Горе.
Оцијењено је да су у протеклом периоду реализовани пројекти Црне Горе и Краљевине Холандије у области пољопривреде произвели позитиван ефекат на економију, као и да су повећали међусобну размјену између ове двије земље.
Потпредсједник Симовић је, такође, упознао присутне са процесом и тренутним статусом преговарачких процеса за поглавље 11- Пољопривреда и рурални развој, 12- Безбједност хране, ветеринарска и фитосанитарна политика и 13- Рибарство, и да се сада активно ради на испуњењу задатих мјерила за затварање преговора у овим областима. Нарочито је истакао важност поменутих преговора узевши у обзир процес припреме нове Заједничке пољопривредне политике Европске уније за период 2021-2027, и да иста, у овој фази, за нас представља задатак више – прилагодити се овој „покретној мети“, а истовремено радити на испуњењу мјерила на начин који ће бити у потпуној сагласности са овим документом. Потпредсједник Симовић је навео да у овом дијелу постоји значајан простор за даљу сарадњу, гдје би искуство Краљевине Холандије могло бити вишеструко корисно.
Амбасадор Ван ден Доол се захвалио потпредсједнику Симовићу на пријему и представљању тренутног статуса сектора пољопривреде у Црној Гори. Јасно је истакао да је Краљевина Холандија веома заинтересована да на конкретним пројектима и кроз дефинисане моделе сарадње пружи помоћ Црној Гори и у сектору пољопривреде, обзиром да је активно укључена у другим областима и преговарачким процесима које Црна Гора спроводи.
Амбасадор Ван ден Доол је подржао предлог потпредсједника Симовића да се даља сарадња дефинише у два правца: кроз подстицање сарадње између привредних субјеката у Црној Гори и Краљевини Холандији (подстичући при том робну размјену, размјену технологије и знања), као и разматрања међуинституционалне сарадње у дијелу испуњавања мјерила Црне Горе у процесу затварања преговора у преговарачким поглављима 11, 12 и 13, као и у дијелу дефинисања начина реализације студијске посјете црногорских пољопривредних произвођача Холандији гдје би се у директном контакту пренијела изузетно важна искуства холандских фармера у дијелу поштовања ЕУ стандарда, технологија и пракси.
Потпредсједник Симовић је истакао да Црна Гора одговорно приступа испуњењу свих захтјева ЕК и да посебну пажњу посвећује квалитету у односу на рокове. Стога је истакао и очекивање да ће у дијелу ЕУ интеграција ЕК вредновати појединачан учинак сваке земље кандидата за чланство. Симовић је оцијенио и да је добро у региону имати земљу која може кроз свој примјер процеса интеграције у ЕУ помоћи и другим земљама региона да убрзају своје кораке на том важном путу.
Аташе за пољопривреду Краљевине Холандије за Аустрију, Мађарску, Србију и Црну Гору г-дин Китс Ниеуwенкамп изразио је спремност да Црној Гори пружи сву расположиву помоћ у дијелу Заједничке пољопривредне политике и још једном истакао да су врата ове државе увијек отворена за било који вид сарадње са Црном Гором.
Обострано је констатовано да ће се међусобна сарадња интензивирати и да су овакви сусрети и разговори одлика пријатељских земаља, које одржавају и унапређују постојеће добре односе.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?