- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове ЈАВНИ АПЕЛ држаоцима животиња и надлежним органима...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
ЈАВНИ АПЕЛ држаоцима животиња и надлежним органима локалних самоуправа
Објављено: 03.08.2018. • 19:30 Аутор: Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове
Савјет за заштиту животиња упућује: Јавни апел држаоцима животиња и надлежним органима локалних самоуправа
• Апелујемо на држаоце животиња да поступају одговорно и у складу са законом и локалним прописима.
• Апелујемо на локалне самоуправе да поступају у складу са овлашћењима и предузму мјере против неодговорних држалаца кућних љубимаца и других животиња.
• Апелујемо на све локалне самоуправе које нијесу донијеле пропис о условима и начину држања кућних љубимаца, да то хитно ураде и да у складу са прописом поступају.
• Апелујемо на све локалне службе надлежне за комуналне послове, посебно комуналне инспекторе и полицајце да блиско сарађују са локалним ветеринарским инспекторима и Управом.
• Апелујемо на све предсједнике Општина (градоначелнике) да, по хитном поступку, уколико на територији локалне управе не постоји, издвоје средства и организују адекватну службу и уреде смјештај за незбринуте животиње.
Због све учесталијих напада власничких паса и паса луталица на грађане као и због појаве повећања броја паса луталица, али и због неразумјевања одговорности држалаца животиња, са нагласком на псе и одговорности локалних самоуправа, подсјећамо:
1. Законом о заштити добробити животиња (,,Службени лист ЦГ”, бр. 14/08 и 47/15) прописана су и правила за заштиту кућних љубимаца које подразумјевају и обавезе власника (држаоца) кућних љубимаца као и других физичких и правних лица.
Примарну одговорност за здравље и добробит животиња, сноси власник односно држалац животиње који је дужан да се на правилан начин брине о животињи, да поступа са пажњом доброг домаћина и да животињи обезбиједи адекватне животне услове, а нарочито животињама чији опстанак зависи од њега. Такође, власник, односно држалац животиње је одговоран за живот и добробит своје животиње, као и за евентуалну штету коју она може нанијети другим лицима и животињама.
Нажалост, велики број паса је некада имао власника којем више није интересантан или представља терет, па је једноставно пуштен на улицу и препуштени сами себи. С друге стране, постоји одређени број власника који своје кућне љубимце држе супротно законским нормама, односно обавези да спријечи животињу да угрози живот, безбједност или имовину другог лица, односно живот и безбједност друге животиње.
Очигледно да свијест једног дијела власника животиња није на довољном цивилизацијском нивоу у погледу одговорног власништва: обезбиједити примјерену исхрану, одговорајуће услове за држање и заштиту здравља и добробити тих животиња али и заштиту других лица и животиња од свог кућног љубимца.
2. У складу са Законом о заштити добробити, услове и начин држања кућних љубимаца, начин поступања са напуштеним и изгубљеним животињама (кућним љубимцима), начин збрињавања и контроле њиховог размножавања прописује надлежни орган локалне самоуправе.
Прегледом базе донешених прописа по овом основу, до сада је 15 локалних управа донијело правна акта којима су уређени услови и начин држања кућних љубимаца, начин поступања са напуштеним и изгубљеним животињама (кућним љубимцима), начин збрињавања и начин контроле њиховог размножавања.
Овим локалним прописима дефинисани су органи који врше надзор, укључујући и инспекцијски надзор над спровођењем прописа, а то су органи управе надлежни за комуналне послове као и комунални инспектори и комунални полицајци.
3. Законом о заштити добробити животиња уређена су питања заштите напуштених и изгубљених животиња (кућних љубимаца), привремени смјештај кућних љубимаца и поступци оснивања склоништа за напуштене животиње (кућне љубимце). Такође је прописано да је, ако није основано склониште за напуштене животиње, једна или више јединица локалне самоуправе је дужна да оснује и финансира рад склоништа као и да сакупља напуштене и изгубљене животиње.
Тренутно је у регистру Управе уписано само 8 склоништа, која су основале локалне самоуправе.
У складу са наведеним, апелујемо на држаоце животиња да поступају одговорно и у складу са законом и локалним прописима. Истовремено, апелујемо на локалне самоуправе да поступају у складу са овлашћењима и предузму мјере против неодговорних држалаца кућних љубимаца. Апелујемо на све локалне самоуправе које нијесу донијеле пропис о условима и начину држања кућних љубимаца, да то ураде и да у складу са прописом поступају, као и обезбједе средства и оргнизују службе и обезбиједе простор за незбринуте животиње.
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, заједно са надлежним инспекторима даће пуну подршку предузимању мјера против неодговорних држалаца животиња у дијелу своје надлежности и у том контексту апелујемо на све локалне службе надлежне за комуналне послове, посебно комуналне инспекторе и полицајце да блиско сарађују са локалним ветеринарским инспекторима и Управом.
Савјет за заштиту животиња даће пуну подршку спровођењу мјера дефинисаних прописима, посебно у дијелу заштите грађана и животиња од неодговорних власника животиња.
Везани чланци:
17. Симпозијум о заштити биља у Мостару 20.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?