- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Чист талас овог љета запљуснуо будванске плаже, 92...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Чист талас овог љета запљуснуо будванске плаже, 92 ТОНЕ АМБАЛАЖНОГ ОТПАДА ПОСЛАТЕ НА РЕЦИКЛАЖУ
Објављено: 19.09.2018. • 15:44 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Будва, 18. септембар 2018. – Током три мјесеца реализације кампање „Ухвати чист талас“ на око 30 плажа и угоститељских објеката у Будви овог љета прикупљене су велике количине амбалажног отпада, који ће у потпуности бити рециклиран. У организованој акцији селективног прикупљања амбалажног отпада, прикупљено је 90 тона стаклене и једна тона пластичне амбалаже. Посебно је прикупљана и алуминијумска амбалажа, а посјетиоци плажа су одвојили укупно 12 хиљада лименки, што чини 250 килограма ове врсте отпада.
На овај начин, иницијатор пројекта, компанија Цоца-Цола ХБЦ Црна Гора у сарадњи са још седам партнера, успоставила је и спровела у пракси правилан систем за управљање амбалажним отпадом.
„У Будви смо ове године кроз кампању „Ухвати чист талас“ заокружили пут отпада – од његовог настанка па до рециклаже. Ово је пилот пројекат који смо припремали 12 мјесеци, али је труд заиста вриједио јер смо изузетно задовољни постигнутим резултатима и количинама амбалажног отпада које ће бити рециклиране, чиме смо дали конкретан допринос заштити животне средине. На овај начин смо очували и морски екосистем, јер је отпад завршио на за то предвиђена мјеста, умјесто на плажама или у мору, чиме смо и оправдали назив кампање. Жељела бих да захвалим партнерима акције који су посвећено радили како би овај пилот пројекат био успјешан, а посебну захвалност дугујемо и власницима 32 плажна бара који су препознали значај овакве иницијативе и дали свој немјерљив допринос“, казала је Андреа Радоњић, менаџер за јавне и регулаторне послове у компанији Цоца-Цола ХБЦ Црна Гора.
На 32 плажна бара и плаже активисти кампање едуковали су посјетиоце, мотивишући их да празну амбалажу одвоје у намјенске посуде - посебно стакло, пластика и лименке. Тако селектован отпад је даље слат на припрему за рециклажу, а потом и на саму рециклажу. Партнери на пројекту су Министарство одрживог развоја и туризма, Агенција за заштиту природе и животне средине, компанија Цоца – Цола ХБЦ Црна Гора, Јавно предузеће за управљање морским добром Црне Горе, Општина ,,Будва“, предузеће ,,Комунално“ Будва, Регионална депонија ,,Можура“ Бар и Еколошки покрет ,,Озон“.
Партнери су изразили очекивање да ће овај пројекат следећих година бити проширен и на остале општине.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?