Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Ђукановић: Црна Гора спремна да се ухвати у коштац са проблемом сиромаштва

Објављено: 12.11.2003. 18:10 Аутор: Насловна страна
МИЛО ЂУКАНОВИЋ, ПРЕДСЈЕДНИК ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ:



Даме и господо,

Задовољство ми је да поздравим високе представнике Свјетске банке и УНДП, стране дипломате, и све присутне на овом значајном скупу. Влада Црне Горе, у оквиру своје реформске политике, данас промовише још један документ од стратешког значаја – Стратегију развоја и редукције сиромаштва у Црној Гори.

Он је на линији опредјелјенја Владе да својим дјеловањем обезбиједи повољан економски и правни амбијент за динамичан и убрзан привредни развој. То је предуслов за бржу и потпуну интеграцију Црне Горе у европски економски простор, и за остварење нашег евроатлантског циља.

Томе су посвећени сви наши реформски пројекти. Успјешни резултати које смо остварили током десет мјесеци мандата нове Владе на плану економских, социјалних, образовних и институционалних реформи – достизање тог циља чине реалним и све изгледнијим. Пребродили смо највеће тешкоће, вријеме неизвјесности је неповратно за нама. Али нас чека још много посла, и много изазова.

Борба против сиромаштва један је од тих приоритетних задатака, и повод за овај данашњи скуп. Проблем са којим се Црна Гора, са мање или више успјеха, носи од свог настанка. Кроз историју, Црна Гора се суочавала са разним непријатељима. Данас су заостајање и сиромаштво њен једини непријатељ. То је уједно и најкарактеристичнији заједнички именитељ свих земаља у транзицији. Један од најизраженијих проблема савременог свијета. У Црној Гори смо одлучни да се са њим храбро и одговорно ухватимо у коштац.

Стратегијом развоја и редукције сиромаштва, коју је Влада усвојила 6. новембра ове године, и коју данас званично промовише, Црна Гора објављује рат сиромаштву. Рат у којем ћемо сви бити на истој страни, без обзира на политичке и друге разлике, у којем ћемо имати подршку свих релевантних међународних фактора. Стратегија је урађена у сарадњи са међународним развојним партнерима, првенствено са Свјетском банком, по чијој методологији се овакви документи раде у преко 70 земаља у свијету.

Стратегија се темељи на основним циљевима привредног развоја, које је Влада утврдила у Агенди економских реформи. Полази од реалне претпоставке постепеног привредног раста, повећања животног стандарда, уз прилагођен образовни и здравствени систем, доступан свим грађанима, и адекватан систем социјалне сигурности.

Стратегија развоја и редукције сиромаштва је незамјењив интегрални дио стратегије укупног развоја Црне Горе. Она је једна од најзначајнијих полуга државне политике која за основу има свеобухватне реформе, у циљу укључивања у европске интеграционе процесе и модерне свјетске токове савременог развоја. Она је претпоставка за међународну подршку таквој политици, и развојну сарадњу Црне Горе. Истовремено, у њој је садржан и конкретан план активности, инструмената и мјера за остваривање Миленијумских развојних циљева УН.

Овом Стратегијом, као уосталом и свим другим Владиним документима, дефинисани су достижни циљеви. У конкретном случају то је смањење сиромаштва, смањење социјалне искључености, и упоредо – креирање амбијента за постизање одрживог и равномјерног развоја друштва, као и за унапређење основних људских права и слобода. Кроз јасно дефинисани план за имплементацију Стратегије, Црна Гора показује одлучност да у периоду од 2004. до 2006. године, кроз конкретне активност, и уз финансијску подршку међународне заједнице, смањи сиромаштво и побољша стандард свих оних који живе испод и око линије сиромаштва.

Квалитет Стратегије је и у чињеници да је рађена у отвореном, партиципативном процесу, који се одвијао посљедњих мјесеци у Црној Гори, о чему је јавност стално обавјештавана. На том послу су били окупљени представници различитих структура црногорског друштва, који су кроз непосредан дијалог најконкретније допринијели да различите, корисне препоруке цивилног друштва нађу своје мјесто у овом документу. Иначе, међусобно уважавање и отворени дијалог, без обзира на све различитости, треба да постану цондитио сине qуа нон израде свих будућих развојних докумената, на добро свих грађана Црне Горе.

Квалитет у припреми, изради и досљедној имплементацији Стратегије развоја и редукције сиромаштва отвара реалну наду за сиромашне слојеве друштва, како у погледу учешћа у предностима раста, тако и у смањењу осјетљивости на разне ризике.

Пројектовани циљеви могу се остварити уз максимално ангажовање свих у Црној Гори, и уз помоћ међународног фактора. Позивам међународне партнере да подрже борбу против сиромаштва у Црној Гори, и да пруже конкретну помоћ при имплементацији Стратегије. Вјерујем да се Црна Гора својом државном политиком, својим демократским, реформским циљевима, и конструктивном улогом у јачању стабилности и сигурности у региону, препоручила међународној заједници као озбиљан и одговоран партнер. Подршка међународне заједнице од кључног је значаја за убрзање економског раста и укупног развоја Црне Горе, као и за њену потпуну интеграцију у систем савремених тржишних економија.

Захваљујем уваженим представницима међународних развојних партнера, који су од почетка подржали, пратили, и непосредно учествовали у процесу креирања Стратегије развоја и редукције сиромаштва за Црну Гору. Посебно захваљујем представницима Свјетске банке, УНДП, и Британске Владе (ДФИД), као и бројним експертима, невладином сектору – свима који су дали допринос утврђивању Стратегије, као документа од општег националног интереса за Црну Гору.

На крају, посебно захваљујем члановима тима, који су за веома кратко вријеме квалитетно уобличили овај значајни документ.

Хвала вам на пажњи!

Подгорица, 12.11.2003. године


Audio
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?