Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈА „ДАНИ ЦРНЕ ГОРЕ У БРАЗИЛУ“

Објављено: 31.10.2018. 19:20 Аутор: УзД

По први пут 15. и 16. октобра 2018. године у Сан Паолу, одржана је манифестација под називом „Дани Црне Горе у Бразилу“, у организацији Амбасаде Црне Горе у Р. Аргентини, Министарства вањских послова СР Бразила, почасног козула Црне Горе и институција града Сан Паола. Овом приликом посјетиоци су имали прилику да се упознају са црногорском културом, народном ношњом, обичајима, гастрономијом и туризмом.

Првог дана манифестације организован је коктел за који су обезбијеђена вина из Црне Горе и традиционална црногорска лоза. Коктелу су присуствовали угледни гости из Сан Паола и градова у јужном дијелу Бразила, којима су представљене туристичке локације и културне знаменитости Црне Горе, кроз дијељење промотивног туристичког материјала и приказ кратког промотивног филма.

Наредног дана организовано је предавање о Црној Гори – њеној култури, перспективи односа са Бразилом и историјским чињеницама о исељавању Црногораца у земље Латинске Америке. Предавање је одржано у амфитеатру Факултета за међународне односе Универзитета Белас Артес, на којем су учествовали почасни конзул Марко Брајовић, амбасадор Црне Горе у Р. Аргентини Гордан Стојовић, амбасадор Рубенс Барбоса – некадашњи амбасадор Бразила у САД-у и Р. Француској и предсједник Савјета за спољну трговину Индустријског савеза државе Сан Паоло.

Централни дио манифестације био је посвећен изложби “Хилос Култураис” (Културне Нити) у галерији Белас Артес, на којој су изложени радови бројних умјетника посвећених црногорској народној ношњи и везу. Посебно треба истаћи радове бразилске умјетнице Жулиане Русо, на коју су утицај имала путовања кроз Црну Гору у склопу манифестације организоване од стране фондације “Лубарда”. Потом бројни радови инспирисани црногорским везом бразилске модне креаторке Милке Драговић, а посебан утисак на све присутне остварила је женска црногорска народна ношња из 1880. године, која је по расположивим информацијама, уједно и најстарија сачувана на свијету. На одушевљење многих, на изложби се представила и Силване Марковицх из Буенос Ајреса радовима инспирисаним народним ношњама из Боке Которске “Тре сореле”.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?