- Влада Црне Горе
Министарство правде Комуникациона процедура пред комитетом УН-а за пра...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Комуникациона процедура пред комитетом УН-а за права дјетета
Објављено: 20.11.2018. • 12:59 Аутор: МП
Поступак пред комитетом за права дјетета Уједињених нација
Правилник: хттп://www.ундоцс.орг/ЦРЦ/Ц/62/3
- Комуникациона процедура: Имаш могућност да уложиш жалбу/ комуникацију ако су ти повријеђена права.
- Истражни поступак:Комитет може да истражи проблеме или кршења у случају да добије информације о озбиљној опасности по дјецу и њихова права.
Жалба за кршење твојих права Комитету за права дјетета
- Комитет за права дјетета, УНОГ-ОХЦХР: ЦХ-1211 Генева 10 (Сwитзерланд), Тел.: +41 22 917 91 41, Фаx: +41 22 917 90 08, Е-маил: црц@охцхр.орг
- Трећи протокол Конвенције о правима дјетета о комуникационој процедури је инструмент који је успоставио сам Комитет за права дјетета. Он ти омогућава да директно контактираш Комитет и уложиш жалбу о било којем кршењу твога права.
- Жалба Комитету за права дјетета је посљедњи инструмент који имаш на располагању − ако држава не пружи одговарајући одговор на твој захтјев или жалбу. Запамти: На располагању имаш једну годину да пошаљеш жалбу Комитету, након што си исцрпио/исцрпјела све правне љекове у Црној Гори.
- Шта можеш очекивати од Комитета? Комитет ће послати препоруке и смјернице твојој држави како би се најбоље заштитила твоја права.
Комуникациона процедура пред комитетом УН-а за права дјетета
- Ако сматраш да су државни органи прекршили било које твоје право, које је садржано у Конвенцији о правима дјетета или у протоколима Конвенције, можеш се обратити Организацији Уједињених Нација (УН).
- Након што си, без успјеха, исцрпио/исцрпјела све правне љекове пред црногорским судовима или институцијама, имаш једну годину да уложиш жалбу против твоје државе пред међународним Комитетом УН за права дјетета, у циљу заштите твојих права. Формулар за подношење жалбе комитету
- Жалбу Комитету за права дјетета можете уложити ти или твој заступник. Ово је е-маил за слање жалбе Комитету: црц@охцхр.орг
- Ако Комитет прихвати твоју жалбу, она ће бити размотрена. Твоја држава ће бити информисана, али јој неће бити откривен твој идентитет, осим уколико не даш пристанак за то
- Држава је у обавези да одговори Комитету у што краћем року.
- Комитет може пружити помоћ свим странама у поступку како би се дошло до „пријатељске нагодбе” или рјешења. Ако се постигне споразум, поступак се окончава.
- Ако се не постигне споразум, Комитет ће послати своје мишљење и препоруке држави, што је прије могуће.
- Држава је у обавези да озбиљно узме у обзир препоруке и коментаре Комитета.
- Држава мора у писменој форми да објасни које ће активности предузети како би испунила препоруке Комитета и како би се позабавила повредама права које је Комитет проучавао. Такође, држава је у обавези да достави одговор што је прије могуће, а најкасније за шест мјесеци.
- Комитет УН надзираће реакцију државе и акције које она предузима како би се увјерио да она поштује његове препоруке.
Истражни поступак
- Комитет за права дјетета може иницирати повјерљиву истрагу против државе Црне Горе ако Комитет добије информације о озбиљним повредама дјечјих права од стране надлежних органа Црне Горе.
- Комитет може именовати једног или више својих чланова да спроведу истрагу и хитно извијесте о томе Комитет, а то може укључити и посјету Црној Гори.
- Твој поднесак може да буде написан на арапском, кинеском, енглеском, француском, руском или шпанском језику.
- Документ треба да буде написан сажето и мора садржати доказе, е-маил: црц@охцхр.орг.
- Комитет ће држави послати налазе истраге заједно с евентуалним коментарима и препорукама.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?