Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење- Завршено снимање око 50% укупне површине блокова 4, 5, 9 и 10

Објављено: 04.12.2018. 14:26

Од 27. новембра до 3. децембра завршено је 3Д сеизмичко снимање око 25% укупне површине блокова 4, 5, 9 и 10. У овом периоду, 3Д сеизмичко симање је реализовано без проблема и застоја. Све мјере заштите животне средине и мониторинга параметара животне средине се спроводе у складу са Елаборатом о процјени утицаја на животну средину.

 

Лиценцирани посматрачи морских сисара и корњача који се налазе на броду Полар Емпресс у наведеном периоду нису регистровали промјене које би могле да укажу на негативан утицај 3Д снимања на биодиверзитет мора.

 

Током претходне недеље посматрачи су у “сигурносној” зони (зона у радијусу од 700 м од брода) уочили присуство морске корњаче. Том приликом су испоштоване све мјере заштите морског биодиверзита дате Елаборатом процјене утицаја на животну средину, односно дошло је до потпуне обуставе сеизмичког снимања током периода од око 40 минута. Према стручној процјени лиценцираних посматрача, имајући у виду да се брод све вријеме креће познатом брзином, деифнисано је вријеме потребно да корњача напусти “сигурносну” зону. Након тога спроведена је процедура “софт старт” и настављено је са аквизицијом података. Спровођење поменутих мјера изазвало је кашњење у сеизмичком снимању, за чију надокнаду је било потребно скоро 8 сати.

 

У истом периоду лиценцирани посматрачи су опремом за пасивни акутички мониторинг регистровали присуство делфина (неидентификована врста), који је био на удаљености већој од 700 м, односно ван “сигурносне” зоне. Обзиром на наведено, посебне мјере нису биле неопходне.

 

Од почетка 3Д снимања 19. новембра до 3. децембра брод за 3Д сеизмичко истраживање Полар Емпресс, завршио је снимање око 600 км2, односно око 50% укупне површине блокова 4, 5, 9 и 10 у црногорском подморју.

 

3Д сеизмичко истраживање црногорског подморја на блоковима 4, 5, 9 и 10 почело је, 19. новембра у раним јутарњим часовима(4:00 ЦЕТ) и трајаће, ако све буде по плану и временски услови то дозволе 34 дана рада. Истраживање на блоковима 4, 5, 9 и 10 врши компанија Схеарwатер за потребе концесионара ЕНИ/Новатек на овим блоковима. Истраживање се обавља у складу са Уговором о концесији за истраживање и производњу угљоводоника са концесионарима Ени/Новатек, које је саставни дио радног програма по том уговору.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?