Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потписани први Уговори о бесповратној подршци у оквиру ИПАРД ИИ програма у Црној Гори.

Објављено: 28.12.2018. 12:49 Аутор: МПРР

Први ИПАРД јавни позив за Мјеру 3 „Инвестиције у физички капитал за прераду и маркетинг пољопривредних и рибљих производа“, за додјелу бесповратне подршке преради у сектору пољопривреде објављен је 13. априла 2018. године. Кроз овај Јавни позив малим и средњим предузећима из сектора пољопривреде било је на располагању 17 милиона еура за инвестиције од 40.000,00 до 1.500.000,00 еура (без ПДВ-а), уз бесповратну подршку од 50%, док су се додатна средства подршке од 10% могла додијелити за дио прихватљивих/одобрених трошкова који се односи на управљање отпадом, нуспроизводима, пречишћавање отпадних вода и искоришћавање отпада.

Јавни позив за Мјеру 3 био је отворен за подношење апликација у периоду од 16. маја до 16. јула 2018. године и примљено је укупно 45 захтјева за додјелу подршке и укупан износ инвестиција без ПДВ-а за које је тражена подршка био је мањи у односу на предвиђена средства.

Након завршених контрола пројеката, које су укључивале и административне и теренске контроле, Директорат за плаћања је до краја децембра мјесеца потписао Уговоре о додјели средстава бесповратне подршке са 12 корисника, чије укупне вриједности инвестиција износе 5,1 милион еура без ПДВ-а (6,2 милиона еура са ПДВ-ом), а потенцијална подршка је 2,55 милиона еура без ПДВ-а. Потенцијални допринос Европске Уније износи 75%, подршке, док национални доприност износи 25%.

Наставак потписивања Уговора за успјешно оцијењене пројекте у оквиру првога Јавног позива за Мјеру 3 наставиће се током јануара мјесеца 2019. године.

Досадашњи Уговори о додјели средстава бесповратне подршке потписани су за кориснике из сектора прераде меса, млијека, воћа и поврћа и производње вина, а инвестиције се односе на изградњу/реконструкцију објеката, набавку опреме, као и набавку опреме за биолошки третман отпадних вода.

Подсјећамо да се средства подршке из Мјере 3 могу користити за подршку у секторима прераде млијека, прераде меса, прераде воћа и поврћа (укључујући житарице, гљиве, ароматично и љековито биље), производње вина, прераде маслина и сектора прераде рибе. Прихватљиви трошкови се односе на улагања у изградњу и/или реконструкцију објеката за прераду, опремање објеката машинама и уређајима за прераду, машине и уређаји за опремање мреже интерних путева, машине и уређаји за имплементацију система безбједности хране, као и за уштеду енергије и набавку намјенске механизације.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?