Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Богдановић: Влада Црне Горе и Министарство културе залажу се за слободу изражавања и информисања као основних људских права

Објављено: 22.02.2019. 22:03 Аутор: МКУ
MKU
Обраћање министра културе Александра Богдановића на Округлом столу Нацрт закона о медијима - ВИДЕО
 
Нацрт закона о медијима представљен је данас на округлом столу који су отворили министар културе Александар Богдановић и шефица мисије ОЕБС-а у Црној Гори Њ.Е. Мариз Давије.

Министар Богдановић је у свом обраћању истакао: "Влада Црне Горе и надлежно Министарство културе, залаже се за слободу изражавања и информисања као основних људских права кроз Нацртом гарантоване слободне и независне медије, заштиту угледа новинара, заштите плурализма и разноврсности медија кроз успостављање Фонда за заштиту плурализма и разноврсности медија, заштите транспарентности оглашавања, транспарентности медијског власништва, законског препознавања саморегулације и њене финансијске подршке, заштита посебних права међу којим су право на приватност, заштита дјеце, забрана говора мржње, заштита извора информација" - додао је Министар. 

Он је истакао и да су у “Нацрту имплементиране готово све генералне препоруке адресиране из угла конкретних јавних политика, као што су тржиште, законодавни оквир, саморегулација и регулација, којима се унапређује и гарантује слобода изражавања и слобода медија."

"Желим истаћи да нам је активна сарадња са међународном заједницом и њеним институцијама, те помоћ и подршка у даљој демократизацији медијског простора и уопште демократских процеса потребна и драгоцјена и у том духу партнерства и сарадње видим и овај округли сто. Посебно се овом приликом захваљујем Савјету Европе, Делегацији ЕК и ОСЦЕ-у како поводом партнерства организације округлог стола, тако и укупне експертске подршке коју су пружили и пружају приликом израде закона. Такође, захваљујем се цијењеним експертима Савјета Европе, као и представницима органа власти, невладиног сектора и медија који су изразили интересовање за овај скуп. Искрено вјерујем да ћемо слиједећи високе стандарде и искуства наставити сарадњу и да ће она и убудуће давати добре резултате у корист унапређења демократских процеса у Црној Гори" - додао је министар Богдановић.

Шефица Мисије ОЕБС-а у Црној Гори Мариз Давије казала је да су слободни и независни медији камен темељац сваког демократског друштва.

MKU

“Новинари морају бити у стању да раде у сигурном окружењу, заштиц́еном законским оквиром који штити њихова права да објективно извјештавају, без страха од посљедица”, казала је амбасадорка Давије.

Она је изразила задовољство што се Црна Гора обавезала да ц́е пратити најбоље праксе и ускладити своје законодавство са европском правном тековином. “Овај процес хармонизације медијских закона има пуну подршку Мисије ОЕБС-а”, закључила је амбасадорка Давије.

Лејла Дервашагиц́, координаторица Савјета Европе за експертизу о медијским законима, нагласила је значај програма “Хоризонтал фацилитy” за Западни Балкан и Турску. Ради се о заједничком пројекту Европске уније и Савјета Европе који, између осталог, подржава Црну Гору у процесу реформи у медијском сектору. Све активности овог програма се базирају на потребама корисника и препорукама надзорних и савјетодавних тијела Савјета Европе, и представљају инструмент за подршку свим земљама овог региона на путу ка чланству у ЕУ. Такође, истакла је да се и Делегација Европске уније у Црној Гори и Савјет Европе надају да ће сва отворена питања у овом реформском процесу бити ријешна у складу са препорукама експерата Савјета Европе, који су током прошле године припремили и свеобухватну Анализу медијског сектора, у оквиру заједничког пројекта ЕУ и Савјета Европе – ЈУФРЕX.

MKU

Говорећи на округлом столу, експерти Савјета Европе Тања Кершеван Смоквина и Јоан Барата Мир указали су на одређени напредак који је Црна Гора постигла на овом пољу и нагласили значај отвореног дијалога и јавне расправе која укључује све актере, ради даљег разматрања питања која се односе на додјелу фондова, финансирање саморегулације, заштиту новинарских извора и дужну новинарску пажњу.

Министар Богдановић је, закључујући данашњу расправу, навео да ће наставак рада на изради Предлога Закона о медијима, подразумијевати оквире међународних стандарда у области слободе изражавања и слободе медија, као и најбоље компаративне праксе примјењивих рјешења и коментаре са јавне расправе који ће оснажити гаранције медијских слобода.

Поштујући међународне стандарде слободе изражавања и слободе медија, као и основна полазишта израде Закона о медијима, Министарство културе ће пажљиво анализирати све пристигле рационалне коментаре, како би се текст закона додатно оснажио. Овај предлог закона ће, након сумирања коментара са јавне расправе, сходно процедурама и роковима, бити упућен на усаглашавање са домаћим законодавством. Поштујући принципе транспарентности и инклузивности поступка израде закона, те нарочито цијенећи међународну експертизу, Предлог ће бити упућен на друго експертско читање Европској комисији и Савјету Европе, саопштио је министар Богдановић.

“У контексту остварења права на слободан и несметани рад медија, осуђујемо најновије нападе на новинаре, њихову имовину и угрожавање рада као основног људског права. Влада Црне Горе приоритетно оснажује међународне стандарде за слободу медија и безбједности новинара. У том контексту, желим да поздравим рад надлежних институција на откривању починиоца напада на новинарку Оливеру Лакић”, закључио је министар Богдановић.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?