Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Шеховић: Планирано опремање школа информатичком опремом вриједности 3 милиона еура

Објављено: 25.02.2019. 15:42 Аутор: ПР служба

Министарство просвјете препознаје значај дигитализацје за рјешавање проблема и иновације у настави, те је поред све веће подршке пројектима који се тичу дигитализације, планирано и улагање у рачунарску опрему вриједно 3 милиона еура, поручио је данас министар просвјете др Дамир Шеховић на састанку Општег одбора за друштвени развој, образовање, истраживање и науку Парламентарне скупштине Процеса сарадње у Југоисточној Европи, одржаном у Скупштини Црне Горе.

Састанак је био посвећен теми: „Наука и нове технологије у служби образовања за XXИ вијек“, а окупио је парламентарце из 13 држава чланица СЕЕЦП-а, као и представнике Регионалног секретаријата за сарадњу – РЦЦ. Поред министра Шеховића, на састанку су говорили предсједник Скупштине Иван Брајовић и министарка науке Сања Дамјановић.

У обраћању, министар Шеховић је истакао да је, препознајући значај дигитализације за рјешавање проблема и иновације у настави било ког предмета, Министарство ове и прошле године давало све снажнију подршку пројектима који се тичу коришћења интернет технологија у едукацији, али и пројектима који праве мост између културе и образовања.

PR služba

“Стога у склопу пројекта са Европском инвестиционом банком планирамо обнављање рачунарске опреме и серверске инфраструктуре, као и унапеђење Информационог система образовања Црне Горе. Ова инвестиција је вриједна око 3 милиона еура. На овај начин обезбиједиће се бољи услови за извођење наставе из информатичких предмета, као и бољи и стабилнији рад Информационог система образовања, имајући у виду да ће се застарјеле апликације замијенити новим и успоставити се додатни системи безбједности”, поручио је министар.

Он је рекао да је ова подршка производ планског дјеловања ка стварању система образовања који је практичан и који оплемењује, умјесто оног који захтијева пуку репродукцију.

“Таблу и креду свакако у овом моменту ништа не треба да замијени, нити може, али то не значи да дјеци не треба да пружмо најбоље из данашњег свијета. Јер их не можемо изоловати. Они су свакодневно укључени у тај свијет кроз друштвене мреже и медије. И не само укључени, већ га и они својим понашањем креирају. Зато бисмо, цијеним, били недоговорни да окрећемо главу од те чињенице. Данашња дјеца траже путоказ и заштиту, а не потпуну забрану. Траже да их научимо како да извуку најбоље из виртуелног окружења и да их научимо како у њему да се снађу. И што је још важније, како да у њему заштите себе од сајбер насиља.”

Шеховић се осврнуо и на пројекте које Министарство реализује, а који се тичу коришћења интернет технологија у едукацији, попут обуке Орацле Академије која је обухватила 300 наставика црногорских школа и пружа подршку за обуку 3000 ученика као припрему за успјешне ИТ каријере. Упознао је парламентарце и са пројектом „Школе за 21. вијек“ који се реализује у сарадњи са Британским савјетом, а који има за циљ да пружи обуку и подршку за наставнике у области критичког размишљања и рјешавања проблема, дигиталних вјештина и коришћења мицробит рачунара, те најавио да ће у наредне три године све школе у Црној Гори добити микробит рачунаре, који ће ученицима служити као сјајна основа за улазак у свијет програмирања.

Састанк је настављен кроз радне сесије са којих је поручено да су пред нама велики изазови, који ће показати нашу способност да традиционално образовање не искључимо из модерног свијета, већ да учинимо да он постане његов дио.

ПР Служба Министарства просвјете

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?