Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Улога религије у сузбијању насилног екстремизма

Објављено: 04.03.2019. 18:48 Аутор: Министарство за људска и мањинска права
У циљу подизања свијести о улози религије у сузбијању насилног екстремизма, Министарство за људска и мањинска права - Директорат за односе са вјерским заједницама, организовало је округли сто на предметну тему, у општини Улцињ, претходна два дана. Обједињена сазнања из теоријских наука и различита искуства из друштвене праксе, те усвојени закључци допринијеће раду Министарства за људска и мањинска права и Националног међуресорског оперативног тима (НОТ).

У оквиру прелазног Акционог плана за 2019. годину за наставак реализације активности из Стратегије сузбијања насилног екстремизма 2016-2018., ово је прва од двије активности Министарства за људска и мањинска права осмишљених да допринесу раду НОТ-а.

Закључци:

У борби против насилног екстремизма и тероризма, оснивање Националног међуресорског оперативног тима за имплементацију Акционог плана за спровођење Стратегије сузбијања насилног екстремизма има значајну улогу.

-НОТ, кроз 4 стратешка циља, 8 оперативних циљева, 28 мјера и активности за реализацију стратешких циљева и кроз Акциони план са иновираном методологијом настоји да активним приступом учествује у борби против насилног екстремизма.

-Огромна улога коју је насиље имало у историји и политици заслужује озбиљну теоријску анализу, интердисциплинаран приступ са јединственим закључком да насиље није модел за рјешавање политичких и друштвених проблема.

-Конституисање Црне Горе као грађанске државе је најсолиднији оквир за формирање друштвене свијести утемељене на поштовању људских права у циљу спријечавања различитих облика насиља и сузбијања насилног екстремизма и тероризма.

-Оснажити комуникацију државних институција са невладиним сектором у циљу превенције различитих облика екстремистичких пракси.

-У фокусу државе и дјеловања њених релевантних институција треба да буду различити облици превенције, нарочито у правовременом препознавању потенцијалног, односно скривеног насиља. Симплификација у приступу проблемима насилног екстремизма и радикализма може да буде препрека у ефикасном рјешавању ових проблема.

-Вјерски фанатизам, као и сваки облик политичког и националног фанатизма и догматизма кроз идеолошку злоупотребу изворних учења, може бити повод за деструкцију универзалних принципа грађанске државе и разарање опште-прихватљивих моралних начела.

-Потребно је успоставити сарадњу од локалног нивоа до важних друштвених институција и државних органа који би пратили појединце, групе, нарочито младе генерације који имају потенцијал за радикално понашање.

-Организовати стручну помоћ за радикализоване појединце, уз укључивање образовног система и социјалних институција са посебним акцентом на социјалну политику државе.

-Препорука медијима за објективно и правовремено извјештавање о оним садржајима који би могли да буду подстицајни за формирање радикалних ставова и насиље.

-Појачати медијску презентацију и свједочанства жртава екстремног понашања уз појачану медијску кампању према најширим слојевима друштва.

-Формирање едукативних центара са циљем обуке за рад са особама које су склоне насилном екстремизму и радикализму или су биле жртве ових појава уз сарадњу са експертским тимовима из различитих области, као и за конкретан рад на програму њихове ресоцијализације у друштвени и јавни живот.

-Урадити приручнике и спровести истраживања и анкете које би служиле за превенцију појава различитих облика насиља.

-Оснажити улогу вјерских институција у превенцији насилног екстремизма и тероризма, уједно радити на укидању стигматизације појединих вјерских заједница као промотера различитих облика насиља.

-Спријечити инструментализацију религије у идеолошке и политичке сврхе које доводе до насилничких пракси и радикалних идеја које нарушавају темељну мисију религије и њену друштвену улогу.

-Интензивирати конструктиван допринос вјерских институција у сузбијању конфликата и сукоба уз поштовање принципа Црне Горе као секуларне државе.

-Стварање друштвеног амбијента, поштовања људских права, правне државе и интер-активног односа између државе, цркава и вјерских заједница са јединственим циљем да се оснажи улога религије у превазилажењу подјела у мултиконфесионалном црногорском друштву.

-Политика мира јесте универзални идејни образац у сузбијању насиља, па је активно учешће у политици мира оптималан начин смиривања тензија постизањем стабилности, стварањем праведнијих политичких заједница, чиме се доприноси стварању културе мира.

-Утицати на промоцију међувјерског склада кроз унутрашњи дијалог вјерских институција како би изворни принципи религијских учења заснованих на универзалним етичким начелима умањивали потенцијале за конфликтност црногорског друштва и осигурали његов демократски развој и економски просперитет.

-Оснажити улогу хуманистичких наука у васпитно-образовном програму како би се превентивно дјеловало на вјерску, националну и политичку нетолеранцију.

-Борба против насилног екстремизма и тероризма јесте велики изазов модерних политичких заједница. -Превентивно дјеловање свих надлежних институција и правне норме националног и међународног законодавства су платформа за санкционисање насилног екстремизма. Имплементација правних норми у праксу и заједничке активности друштвених институција представљају начин за конкретно рјешавање ових забрињавајућих тенденција у црногорском друштву.

-Потребно је санкционисање и забрана говора мржње у медијима, на интернету и друштвеним мрежама, како би се ограничио простор за поруке које могу бити инспиративне за појаву насилног екстремизма и тероризма.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?