- Влада Црне Горе
Министарство финансија Потписан Меморандум о разумијевању о Програму дост...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Потписан Меморандум о разумијевању о Програму достојанственог рада за 2019 - 2021. годину
Објављено: 08.03.2019. • 21:05 Аутор: мрсс
Меморандум о разумијевању између Владе Црне Горе, социјалних партнера и Међународне организације рада о Програму достојанственог рада за 2019 - 2021. годину потписан је данас, 8. марта 2019. године.
У име Владе, Меморандум је потписао министар рада и социјалног старања Кемал Пуришић, у име Међународне организације рада регионални директор за Европу и Централну Азију Хајнц Келер, испред Уније послодаваца предсједница Светлана Вуксановић, испред Савеза синдиката генерални секретар Душко Зарубица и испред Уније слободних синдиката генерални секретар Срђа Кековић.
Ријеч је о другом Програму достојанственог рада за Црну Гору који је закључен уз подршку Међународне организације рада у циљу промоције и унапређивања међународних стандарда рада у Црној Гори.
„Желим нагласити да је евалуацијом првог Програма достојанственог рада, који је закључен за период 2015-2017. године, оцијењено да су постављене активности успјешно реализоване у високом степену што је био и подстицај за закључивање новог програма.“- казао је Пуришић.
Министар је истакао и да је достојанствени рад задатак и обавеза сваког демократског друштва.
„Ми у Црној Гори кроз конструктиван социјални дијалог а уз константну подршку Међународне организације рада све успјешније одговарамо тој обавези. Достојанствен рад за централне циљеве поставља остварење пуне запослености, продуктивног радног односа и пристојног рада за све, а социјални дијалог и пракса трипартизма између владе и репрезентативних организација радника и послодаваца су релевантни за изградњу социјалне кохезије и владавине права“ – нагласио је Пуришић.
С тим у вези, додао је министар, и овај Програм је резултат трипартитних консултација о подршци МОР-а у Црној Гори. Нови Програм препознаје три приоритета, а то су јачање механизама социјалног дијалога и колективног преговарања, стварање повољних услова за запошљавање и одрживо предузетништво и формализација неформалне економије.
„Очекујемо да ће пуном реализацијом овог програма бити ојачани институционални и технички капацитети социјалних партнера, оснажена улога и функција Социјалног савјета, Закон о раду биће усклађен са међународним радним стандардима и директивама ЕУ. Такође, ојачаћемо капацитете конституената за развој и имплементацију мјера политика за запошљавање младих као и капацитете инспекције рада, а истовремено ће се утицати на подстицање повољног окружења за одржива предузећа и унаприједити свијест и знање конституената да промовишу и потпомажу прелазак на формалну економију, што је један од неколико владиних приоритета у овој години “ – истакао је Пуришић.
Регионални директор за Европу и Централну Азију Хајнц Келер казао је да је Црна Гора у сарадњи са социјалним партнерима лидер у региону и да су у Међународној организацији рада посебно задовољни што је овај Програм израђен у сарадњи са социјалним партнерима. Циљ је, како је казао унапређење услова рада и запошљавања.
Келер је оцијенио да ће Програм достојанственог рада допринијети отварању већег броја радних мјеста у Црној Гори, бољим радним позицијама и достојанственом раду.
„ Сагласни смо да је један од кључних приоритета за постизање циљева овог програма прелазак са неформалне на формалну економију. Очекујем да ће спровођење програма додатно појачати трипартину структуру, посебно у раду Социјалног савјета и оснажити институције на тржишту рада, посебно ЗЗЗ и Инспекцију рада“, казао је Келер.
ПР служба Министарства рада и социјалног старања
Везани чланци:
Обавјештење 03.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?