Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Предсједник Владе РЦГ Мило Дјукановић примио министра иностраних послова Републике Албаније Кастриота Исљамија

Објављено: 03.07.2004. 00:58 Аутор: Насловна страна
Предсједник Владе Републике Црне Горе Мило Дјукановић, примио је данас у Подгорици министра иностраних послова Републике Албаније Кастриота Исљамија, који предводи делегацију своје земље у званичној посјети нашој Републици.

Током разговора, у којем је
обухваћен широк круг питања из области билатералне и регионалне сарадње, изражено је задовољство успјешним развојем добросусједских односа и истакнута спремност за даљим унапредјењем различитих облика сарадње. Конкретан допринос јачању билатералне сарадње представља потписивање споразума у области енергетике, копненог и језерског саобраћаја, које је обављено током ове посјете.

Предсједник Дјукановић је упознао са актуелном друштвено-економском ситуацијом у Републици, резултатима у области спроводјења друштвених реформи изградњи државних институција и новог привредног система. Такодје је обавијестио о односима у државној заједници.
Он је истакао да се развој односа и сарадње са Републиком Албанијом налази у уском кругу спољнополитичких приотитета Црне Горе, јер је у питању сусјед са којим Црна Гора дијели разноврсну границу и са којим има развијене историјске и друге везе.

Обострано је оцијењено да добри односи и плодна сарадња, на најбољи начин доприносе стабилности прилика у региону и остваривању пута ка европским и евроатлантским интеграцијама, што је стратешки циљ обје државе.

Предсједник Дјукановић је поздравио напоре које Република Албанија улаже и резултате које постиже у процесу приближавања европским и евроатлантским интеграцијама, што је од значаја и за Црну Гору и за остале земље у региону.
Министар Исљами је истакао интерес своје владе за развој свестарних односа и сарадње са Црном Гором. У том процесу могућности постоје како на плану развоја билатералне сарадње, тако и кроз реализацију пројеката од регионалног значаја предвидјених Јадранско-Јонском иницијативом, Пактом стабилности за Југоисточну Европу и сл.

Оцијењено је да питање КиМ треба рјешавати што прије дијалогом Београда и Приштине уз помоћ медјународне заједници, за шта основу представља рез. СБ УН 1244.

Заједнички је констатовано да постојање припадника народа једне државе у другој, треба да представља мост сарадње и зближавања народа и држава, те да њихов статус треба рјешавати у складу са усвојеним медјународним стандардима. Питање положаја и права мањина је значајно подручје билатералне сарадње, а очување националног и културног идентитета једно од основних достигнућа демократског друштва.

Ова посјета је још једна потврда заједничке спремности на континуирану и свестрану сарадњу, која је од значаја како за Црну Гору и Албанију, тако и за унапредјење односа и сарадње у региону Западног Балкана и шире.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?