Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ИНФОРМАЦИЈА О ИТЦ ОБРАЧУНУ И ЗАКЉУЧИВАЊУ ВИШЕГОДИШЊЕГ УГОВОРА

Објављено: 29.03.2019. 17:52 Аутор: Министарство економије
Организација европских оператора преносних мрежа ЕНТСО-Е од оснивања 2000. године ради на стварању методологија које омогућавају функционисање либерализованог тржишта електричне енергије. Интер ТСОс Цомпенсатион (у даљем тексту: ИТЦ) је методологија која је развијена у циљу обрачуна трошкова прекограничне размјене (транзита) електричне енергије. 

С тим у вези, чланом 11 Закона о прекограничној размјени електричне енергије и природног гаса се дефинише да оператор преносног система има право на накнаду трошкова који су настали уступањем система за прекограничне токове електричне енергије.
Такође, чланом 13 овог закона је дефинисано да ради обезбјеђења услова за рад преносног система електричне енергије у интерконекцији, а у складу са потврђеним међународним Уговором о формирању Енергетске заједнице, методологије које се утврђују треба да буду усклађене са заједничким регулаторним приступом Енергетске заједнице како би се обезбједило да цијене за коришћење преносног система електричне енергије:
1) буду засноване на потреби сигурног рада система;
2) одражавају стварне трошкове, у мјери у којој одговарају трошковима ефикасног, структурно упоредивог оператора преносног система; и 
3) не зависе од удаљености корисника.
Препознајући важност примјене горе наведених принципа који се односе на механизам за накнаду између оператора преносних система, Црногорски електропреносни систем АД (ЦГЕС) је 28. фебраура 2011. године потписао Споразум о ИТЦ обрачуну и закључивању вишегодишњег уговора који се односи на механизам накнаде између оператора преносних система. Рок важења истог је неограничен. Од 2001. до 2011. године методологија је мијењана и прилагођавана више пута, како би на адекватан начин одговорила како техничким, тако и захтјевима за либерализацијом тржишта.
Предметним споразумом дефинисана су права и обавезе сваког оператора преносног система као и, између осталог, процедуре на основу којих се врши ИТЦ обрачун:
• Прикупљање и достављање података на годишњем нивоу
• Прикупљање и достављање података на мјесечном нивоу
• Обрачун губитака који настају услед транзита
• Обрачун Финалне нето позиције и израда извјештаја за Прелиминарни обрачун 
• Одобравање Прелиминарног обрачуна
• Корекција Прелиминарног обрачуна
• Фактурисање на основу Прелиминарног обрачуна
• Израда извјештаја за Финални обрачун
• Одобравање Финалног обрачуна
• Корекција Финалног обрачуна
• Фактурисање на основу Финалног обрачуна

ЦГЕС у складу са овим споразумом, у току 2019. године, планира процес у којем се од уговорих страна захтјева да обезбиједе и провјере вриједности за обрачун горње граничне вриједности за накнаду. Овим се сматра припрема података о цијени електричне енергије за покривање губитака у преносном систему, вриједност конзума за предходну годину као и ажурирање конфигурације преносне мреже са освртом на интерконективне далеководе. 
На основу реализованих остварења као и модела преносне мреже у току једног мјесеца, израчунавају се транзитни токови, укључујуц́и увоз и извоз електричне енергије у и из трец́их земаља, који доприносе Оквирном фонду и WWТ обрачунима на нивоу Европске мреже преносних система електричне енергије. 
С тим у вези, ЦГЕС како на дневном тако и на мјесечном нивоу шаље потребне податке ради реализације предметног процеса.
Влада Црне Горе је на сједници од 24. јануара 2019. године, усвојила Информацију о активностима црногорског оператора електропреносног система у оквиру Европске мреже преносних система електричне енергије (ЕНСТО-Е) и задужила Министарство економије да припреми упутство за ИТЦ обрачуне и закључивање вишегодишњег уговора.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?