Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Свјетски најпознатији економиста - Џефри Сакс у званичној посјети Црној Гори

Објављено: 12.08.2004. 19:42 Аутор: Насловна страна

Влада Црне Горе, у сарадњи са Канцеларијом Програма за развој УН (УНДП) у Подгорици, организује посјету професора Џефрија Сакса Црној Гори. Посјета ''једног од 100 најутицајнијих личности у свијету у 2004.'' реализоваће се 16. и 17. августа 2004, као наставак активности иницираних на Конференцији о одрживом развоју у Црној Гори, која је одржана у Њујорку 19. априла 2004, под покровитељством Роцкефеллер Бротхерс Фондације и УНДП-а.


Поводом посјете професора Сакса Црној Гори, Влада и УНДП ће организовати серију званичних радних састанака на високом нивоу, са циљем да се размотре нека од кључних питања развоја за Црну Гору. Сљедеће теме ће бити обухваћене: Реформа банкарског сектора у Црној Гори; Стратегија развоја и редукција сиромаштва: Корак напријед ка имплементацији; Предузетништво, одрживи туризам и смањење сиромаштва: Како их повезати и смањити баријере у бизнису и Миленијумски циљеви развоја: Трошкови реализације. Ове области биће основа за дводневне разговоре, гдје ће свјетски реномирани експерт за питања развоја и глобализације дати препоруке како да се на најбољи начин интегришу напори да би се осигурао свеобухватан одржив развој Црне Горе.


Професор Џефри Сакс је директор Еартх Института, професор за одрживи развој и за област здравствене политике и менаџмента на Колумбијском Универзитету. Он је, такође, главни савјетник Генералног секретара Уједињених Нација Кофија Анана за Миленијумске циљеве развоја. Сакс је међународно признат по свом раду као економски савјетник влада у земљама Латинске Америке, Источне Европе, бившег Совјетског Савеза, Азије и Африке, као и по раду са међународним агенцијама на проблемима смањења сиромаштва, отписа дугова за најсиромашније земље и контроле болести. Радио је као савјетник у свим значајнијим међународним финансијским институцијама (ММФ, Свјетска банка, ОЕЦД, Свјетска здравствена организација, УНДП).


У априлу 2004, Тиме Магазине је професора Сакса прогласио за једног од 100 најутицајнијих личности у свијету, а Амерички Савјет за свјетска питања једним од 500 најутицајнијих личности у САД у области спољне политике. У фебруару 2002, Натуре Магазине је објавио да је Сакс ''оживио свијест о здравственој заштити, уносећи свој финансијски ум у ту проблематику''. У 1993, Тхе Неw Yорк Тимес Магазине га наводи као ''вјероватно најзначајнијег економисту у свијету'', док је у издању Тиме Магазине (1994) о 50 перспективних младих лидера проглашен ''свјетски најпознатијим економистом''. 1997. у француском часопису Ле Ноувел Обсерватеур професор Сакс је поменут као један од 50 свјетских водећих личности у области глобализације.



Поље интересовања истраживачког рада професора Сакса укључују везе између области здравља и развоја, економске географије, глобализације, транзиције привредних тржишта у Источној Европи и бившем СССР-у, међународних финансијских тржишта, координације међународне макроекономске политике, тржишта у развоју, економског развоја и раста, глобалне конкурентности и макроекономских политика у развијеним земљама и земљама у развоју.

Конференција Одрживи развој у Републици Црној Гори, одржана 19. априла 2004. у Њујорку, уз учешће Предсједника Владе Црне Горе Мила Ђукановића, Администратора УНДП Марк Малок Броwна и Предсједника Роцкефеллер Бротхерс Фондације Степхен Хеинтза, окупила је многе водеће личности специјализованих међународних организација и експерте у области одрживог развоја. Као учесник панел дискусије, професор Сакс је истакао значај повезаности Стратегије одрживог развоја у Црној Гори са Миленијумским развојним циљевима.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?