Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора посвећено ради на унапређењу саобраћајне инфраструктуре

Објављено: 04.04.2019. 19:06 Аутор: МСП

Државна Секретарка мр Ангелина Живковић, са сарадницима, састала се са аналитичарима кредитне рејтинг агенције Моодy'с, који бораве у оквиру редовне годишње посјете, у циљу оцјене кредитног рејтинга Црне Горе.

На почетку састанака г-ђа Живковић је информисала о тренутном статусу реализације приоритетне дионице Смоковац-Матешево аутопута Бар-Бољаре, као најзначајнијем инфраструктурном пројекту који се реализује у Црној Гори. Истакнуто је да је сада извјесно да поменута дионица неће бити завршена у првобитно уговореном року, у мају 2019. године, већ да се очекује да она буде завршена у другој половини 2020. године.

Аналитичаре кредитне агенције Моодy'с су занимали и планови за реализацију осталих дионица аутопута Бар-Бољар, на што је г-ђа Живковић истакла да Влада Црне Горе и Министарство саобраћаја и поморства посвећено раде на стварању предуслова за наставак изградње аутопута Бар-Бољаре, те је подсјетила да је у току израда идејних пројеката и елабората процјене утицаја на животну средину и друштво за дионицу Матешево-Андријевица и дионицу Смоковац-Фармаци, која се финансира из бесповратних средстава Европске комисије која су додијељена кроз механизам Инвестиционог оквира за Западни Балкан. Указано је и да је намјера да се остале дионице реализују по неком од модела приватно-јавног партнерства, и да је у том смислу упућен позив свим потенцијално заинтересованим партнерима да изразе своје интресовање и предложе услове и моделе реализације. У наставку разговора аналитичарима је указано и на друге стратешки значајне пројекте у надлежности Министарства саобраћаја и поморства, чија прелиминарна вриједност реализације у овом тренутку је око 3,38 милијарди еура.

"Црна Гора посвећено ради на унапређењу саобраћајне инфраструктуре, и има веома активну улогу у оквиру тзв. Берлинског процеса. Свјесни смо фискалних ризика које прате реализацију капиталних пројеката какви су они који су у надлежности Министарства саобраћаја и поморства, али се ризици континураино прате и њима се управља. Овакви пројекти су неопходни да би се подстакао привредни развој и омогућило боље искориштавање бројних привредних потенцијала који у овом тренутку још увијек нису адекватно искориштени, јер се у претходном периоду неадекватно стање саобраћајне инфраструктуре постављало као уско грло даљег развоја.", истакла је Живковић на крају састанка.

Министарсво саобраћаја и поморства

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?