Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Пејановић: Истраживачким приступом јачамо превенцију и одговор на појаве насилног екстремизма и радикализације

Објављено: 10.04.2019. 20:53 Аутор: МУП
Спровођење истраживања на подручју Западног Балкана допринијеће бољем разумијевању појава насилног екстремизма и радикализације и идентификовању будућих изазова, поручено је на данашној радионици "Израда истраживачке агенде за проучавање насилног екстремизма на Западном Балкану" .

Развој истраживања је од изузетног значаја у превенцији и борби против насилног екстремизма и радикализације, како би се дјеловало систематски на локалном, националном и регионалном нивоу, саопштио је државни секретар и национални координатор за борбу против насилног екстремизма Драган Пејановић отварајући радионицу. Он је истакао да су напори које Влада Црне Горе улаже на плану борбе против насилног екстремизма и радикализације фокусирани на превентивно дјеловање и рано идентификовање покретача ових појава. Покретачи су бројни, навео је државни секретар и додао да их није могуће посматрати одвојено од ширег друштвеног контекста који карактерише одређено поднебље.

MUPИзражавајући задовољство што је препозната потреба за даљим развијањем механизама превенције и одбране, навео је да је приликом спровођења истраживања на подручју Западног Балкана потребно узети у обзир историјске, културне, политичке и друштвене специфичности овог поднебља, како би се идентификовали генерални покретачи радикализације и екстремног насиља, који би заједно с покретачима на нивоу држава довели до адекватног одговора и очекиваног резултата.

Државни секретар Пејановић је изразио очекивање да ће истраживање у овој области допринијети не само утврђивању заједничких фактора рањивости, већ и јачању отпорности појединаца и друштва и на нарастајуће пријетње попут сајбер напада, екстремистичке пропаганде и радикалистичких идеја на интернету, хибридних и идеолошки мотивисаних пријетњи.

Радионицу су организовали Форум МНЕ, Ресолве мрежа, Косовски центар за безбједносне студије и Амерички институт за мир, у циљу размјене искустава и дефинисања приоритета и изазова за даље истраживање у области насилног есктремизма на Западном Балкану.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?