Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Трилатерала у Вишеграду: Хитно регулисати прекогранични отпад

Објављено: 23.04.2019. 20:55 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Проблем плутајућег дрвног и амбалажног отпада на ријеци Дрини, који је прекограничног карактера и дивље депоније у овом региону препознати су као главни проблеми у области животне средине, закључено је на трилатералном састанку у Вишеграду између министра одрживог развоја и туризма Павла Радуловића, министарке за просторно уређење, грађевину и екологију Републике Српске Сребренке Голић и министра заштите животне средине Србије Горана Тривана.

Министри су се на данашњем састанку сагласили да овај проблем, који обухвата 13 локалних самоуправа у три државе, мора бити хитно ријешен и да су потребне интервентне мјере које општине у сарадњи са локалним предузећима треба да предузму.

Први корак биће формирање два радна мјешовита тима који ће изаћи на терен и доставити извјештај са предлогом рјешавања проблема до краја јуна ове године. Први тим, који ће чинити стручњаци из националних паркова, шумски инжењери и хидролози из Црне Горе и Републике Српске обилазиће слив ријеке Таре због велике количине дрва, трупаца и плутајућег дрвног отпада који се налази у овом сливу.

Други тим биће задужен за идентификацију количина и врста отпада које долазе на ХЕ Вишеград сливом Дрине и њених притока. За Црну Гору је, у оквиру активности овог тима значајан обилазак слива Лима и мапирање локација дивљих депонија.

Министар одрживог развоја и туризма Павле Радуловић посебно је указао на важност измјене навика грађана у вези са одлагањем отпада тј. подизање свијести о правилном одлагању и унапређењу културе живљења. Радуловић је упознао саговорнике о активностима које је Црна Гора предузела у области управљања отпадом, првенствено постројењима за пречишћавање отпадних вода која се граде у неколико црногорских градова, али и санацијом депоније Васове воде и ремедијацијом индустријског загађења.

Саговорници су као позитиван примјер посебно истакли заједнички пројекат општина Бијело Поље и Прибој са циљем рјешавања проблема 80.000м3 отпада, за који ће активности започети крајем наредног мјесеца.

Делегацију Црне Горе, поред министра Радуловића, чинили су директорица Директората за животну средину Ивана Војиновић и директор Дирекората за управљање отпадом Драган Асановић.

Фото и видео материјал биће доступан на сајту: хттп://www.инфобиро.тв/индеx.пхп

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?