- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Сљедећа година прекретница за развој електронских ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Сљедећа година прекретница за развој електронских услуга
Објављено: 23.04.2019. • 21:00 Аутор: МЈУ
Министарка јавне управе, Сузана Прибиловић, гост на пословном ручку Америчке привредне коморе:
Мишљења сам да ће сљедећа година бити прекретница у развоју е-услуга, јер уводимо електронска идентификациона докумената и успостављамо дигитални идентитет. Успостављањем дигиталног идентитета више неће бити препрека за приступ електронским услугама, поручила је министарка јавне управе,Сузана Прибиловић, на данашњем пословном ручку који је организовала Америчка привредна комора у Црној Гори, у хотелу “Рамада”.
Програмом рада Владе за текућу годину, као и Средњорочним програмом рада Владе за период 2018-2020. године, питања унапређења електронских услуга и развоја ИЦТ сектора су у врху листе приорирета Владе Црне Горе.
Цијенећи свеукупни значај дигитализације за економски и друштвени развој, те препознајући постојање одређених баријера за њену реализацију, Америчка привредна комора је крајем прошле године основала Комитет за дигиталну трансформацију. Комитет је, како је нагласила потпредсједница Америчке привредне коморе у Црној Гори, Светлана Вуксановић, посвећен, између осталог, дигиталном образовању, и намјери да пружи допринос развоју спремности државе и њених служби да се дигитално трансформишу, што за резултат треба да има оптимизацију њихове ефикасности.
„Америчка привредна комора, као највећи колективни глас реномиране пословне заједнице, посвећена је стварању пословне климе која ће омогућити бржи економски и друштвени напредак и развој, те приближити Црну Гору земљама које увелико користе благодети четврте индустрије револуције.
Препознавањем изазова и проналажењем адекватних рјешења, кроз активан дијалог приватног и државног сектора, користећи синергетски ефекат, можемо се упустити у захтјеван и динамичан, али процес којем смо сигурно дорасли, а то је дигитална трансформација црногорског друштва“, казала је потпредсједница Вуксановић.
Потредсједница Вуксановић и министарка Прибиловић су у получасовном отвореном интервјуу разговарале о, између осталог, измјенама Закона о електронској идентификацији и електронском потпису, плановима извршне власти у даљем развоју дигитализације на нивоу повезивања и размјене података између информатичких регистара Црне Горе, ИТ инфраструктури која ће пратити увођење е-сервиса, дигиталној писмености јавног сектора, те увођењу подстицајних мјера за стартуп компаније које се одлуче да свој технолошки развој базирају управо у Црној Гори.
Током интервјуа, министарка је нагласила да је развој електронских сервиса честа тема на сједницама Владе, јер извршна власт жели да има више, од тренутно расположивих, потпуних дигиталних сервиса за потребе грађана и привреде.
“Апсурдно је да у Црној Гори, према подацима Управе за статистику, 98,5% предузећа користи рачунаре у свом пословању, а да држава тим истим компанијама не омогући да барем кључне услуге пружи кроз потпуни дигитални сервис. Зато, иако смо значајно повећали број услуга на порталу е-управе и сада их је 560, нијесмо задовољни степеном њихове дигитализације, јер је већина од њих само информативног карактера. Међутим, свакако, има и оних који су на већем степену дигитализације као што су услуге које пружају Пореска управе, МУП, Управа за некретнине и други органи. Одређени број је потпуно електронски, као што су Пријава за стручно оспособљавање, Захтјев за добијање студентских кредита, Извод из Регистра казнене евиденције, Подношење пореских пријава и др, изјавила је министарка Прибиловић.
Министарка је истакла да је формиран Међуресорни стручни тим за интероперабилност регистара, а који има за циљ да се максимално поједностави пружање услуга електронским путем и то размјеном података између електронских регистара.
“Задатак тог радног тима је да координира активности у вези са електронском размјеном података између регистара. Успостављен је Јединствени информациони систем за електронску размјену података коме је тренутно приступило пет институција, а које су пријавиле шест регистра који су у у Стратегији реформе јавне управе препознати као кључни, а то су: Централни регистар становништва, Централни регистар привредних субјеката, Регистар дјеце у васпитно образовним установама, Регистар казнене евиденције, Регистар материјалног обезбјеђења и Централни регистар обвезника и осигураника”, објаснила је министарка јавне управе Црне Горе.
Присутнима се обратила и Њ.Е, амбасадорка САД-а у Црној Гори, Џуди Рајзинг Рајнке. Амбасадорка је казала да су сајбер безбједност и дигитална економија од виталног значаја за прикључивање Црне Горе остатку Европе.
“Оба сектора контанстно развијају и зато их влада мора надзирати. То захтијева укључивање више актера, односно владиних агенција, приватног сектора, академске заједнице и цивилног друштва, како би се развио холистички одговор на изазове из домена сајбер безбједности, али и радило на изградњи екосистема дигиталне економије”, казала је амбасадорка Рајзинг Рајнке и додала да овакве промјене доносе нове захтјеве, али и нове могуц́ности.
“Надам се да ц́е, радец́и заједно са кључним организацијама као што је АмЦхам, америчке компаније моћи да понуде стручност и рјешења за побољшање е-услуга и развој ИЦТ сектора у Црној Гори”, поручила је амбасадорка.
Америчка привредна комора представља водећи глас пословне заједнице и окупља 85 америчких, међународних и домаћих компанија у Црној Гори. Недавно је на догађају “Отворено с Премијером” представила пети Извјештај о пословном амбијенту у којем су изнијети ставови чланица Коморе у вези са условима пословања, те конкретне препоруке за побољшање бизнис амбијента у Црној Гори.
Везани чланци:
Дукај – Марселла: Јачање сарадње 22.11.2024.
Министар Дукај честитао Дан општине Будва 22.11.2024.
Министар Дукај честитао Дан општине Котор 21.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?