Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црногорски терапеути обучени за спровођење Бобатх методе у рехабилитацији

Објављено: 22.04.2019. 01:48 Аутор: Министарство здравља

Двадесет физиотерапеута и један логопед успјешно су завршили обуку неуроразвојног Бобатх концепта за рад са дјецом и одраслима који се први пут одржао у Црној Гори.
Курс је одржан у Институту Симо Милошевић у Игалу у периоду од 04.02. -01.03. и од 25.03.-19.04.2019., а обуку су спроводили медицински професионалци из Љубљане на челу с Недом Ротар. Овај вид обуке дио је континуране медицинске едукације коју спроводи Министарство здравља у сарадњи са свим здравственим установама , а за шта је држава ове године издвојила пола милиона еура. 
Сви полазници курса добили су Цертификат ЕБТА (Еуропеан Бобатх Туторс Ассоциатион) као потврду успјешно завршене едукације.
Ова едукација подразумијева теоретско и практично усвајање концепта дијагностике и терапије по Бобатх методи која је свјетски признат приступ лијечењу неуромишићних обољења дјеце и одраслих.
Физиотерапети који су прошли овај вид едукације оспобљени су за рад, прије свега, са дјецом узраста од 0-15 година, која имају тешкоће у развоју, било да користе услуге физикалне рехабилитације на локалном нивоу или у установама терцијарног нивоа у Подгорици и Игалу. Примјеном научених вјештина полазници ће значајно повећати квалитет своје услуге на радним мјестима као што су: центри за дјецу са посебним потребама на примарном нивоу здравствене заштите, секундарном и терцијарном нивоу.
Бобатх концепт је интердисциплинаран, холистички и проблем- солвинг приступ у процјени и третману појединца ,са ограниченим способностима за потпуно учествовање у активностима свакодневног живота, због оштећења. Ријеч је о неуролошким оштећењима која настају због повреде мозга, током трудноће, порођаја или у новорођеначком добу. Врсте оштећења могу бити изражене у моторичком понашању, комуникацијским способностима, сензорној и когнитивној функцији узрокованој поремећајем центалног нервног система.
Бобатх концепт се темељи на подробној анализи и разумијевању сензомоторних функција, тонуса и образаца кретања, те њиховог утицаја на свакодневни живот дјетета. Укључује цијелу особу, а нагласак је на покрету, функционалној активности и на координацији образаца кретања. Помаже дјетету да добије већу контролу над својим тијелом у интеракцији са околином. 
Раним укључивањем дјетета у терапију и правилном рехабилитацијом која користи резервне потенцијале централног нервног система, може се постићи или потпуно уклањање одступања у развоју дјетета или смањење каснијег инвалидитета.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?