Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Бошковић и Рајнке на примопредаји у Бару: САД донирале Морнарици два чамца П-5.8 са пратећом опремом

Објављено: 07.05.2019. 18:28 Аутор: мод
Данас је у Бару обављена церемонија примопредаје два чамца П-5.8 са пратећом опремом, које су Сједињене Америчке Државе донирале Морнарици Војске Црне Горе у оквиру програма Против-минска хуманитарна акција (Хуманитариан Мине Ацтион).

mod

Церемонији су присуствовали министар одбране, мр Предраг Бошковић и амбасадорка Сједињених Америчких Држава у Црној Гори, Џуди Рајзинг Рајнке.

mod

Захваљујући се амбасадорки и америчком народу на донацији, министар Бошковић је истакао да је ријеч о потврди великог пријатељства између Црне Горе и Сједињених Америчких Држава. Он је казао да ће донирани чамци унаприједити капацитете Морнарице Воске Црне Горе, те утицати на њено боље позиционирање у оквиру укупног одбрамбеног система. 

Бошковић је нагласио да су САД главни стратешки савезник нашој земљи у јачању одбрамбених капацитета, истичући и њихову улогу и подршку током процеса реформи нашег одбрамбеног система. Он је додао да ће Министарство одбране наставити да се снажно залаже за модернизацију Војске Црне Горе, у циљу јачања способности за адекватно реаговање на постојеће безбједносне изазове. 

mod

Амбасадорка Рајнке је казала да су Сједињене Америчке Државе поносне на пријатељство и савезништво са Црном Гором. Она је нагласила да ће САД наставити да подржавају Црну Гору, као кредибилног савезника у оквиру Алијансе, са посебним фокусом на јачање одбрамбеног сектора. Рајнке је истакла да је ова донација гест пажње и пријатељства САД према Црној Гори, имајући у виду контрибуцију наше земље Алијанси, али и потребе Морнарице, као важног сегмента у обезбјеђивању сигурности. 

О чамцима и њиховим карактеристикама говорио је капетан Иван Ћорац

mod 

Донација је реализована посредством америчког програма Против-минска хуманитарна акција – (Хуманитариан Мине Ацтион), у циљу обуке и изградње капацитета тима Поморског одреда Морнарице Војске Црне Горе који се бави уклањањем експлозивних средстава (подводних остатака ратних експлозива - ЕОД), као и подршке Одјељењу за хидрографију и океанографију Завода за хидрометеорологију и сеизмологију Црне Горе.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?