Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Њемачки инжењери заинтересовани за развој саобраћајног система у Црној Гори

Објављено: 26.05.2019. 14:11 Аутор: МСП

Државни Секретар мр Ангелина Живковић, са сарадницима, састала се са представницима њемачког удружења за планирање и развој путне инфраструктуре.

На почетку састанака г-ђа Живковић је информисала присутне о надлежности и организацији рада Министарства саобраћаја и поморства и Управе за саобраћај као самосталног органа управе, као и о значају који Министарство придаје дефинисању стратешких праваца развоја у домену саобраћаја. Указано је на постојање Јединствене листе приоритетних инфраструктурних пројеката, која из области саобраћаја обухвата 12 пројеката укупне процијењене вриједности од 3,38 милијарди еура.

MSP  MSP

Њемачке стручњаке је занимала домаћа правна регулатива у вези са планирањем, изградњом и одржавањем путне инфраструктуре у Црној Гори, начинима финансирања пројеката и могућности укључивања страних компанија у реализацију пројеката из домена путне инфраструктуре у Црној Гори, док је посебно интересовање исказано у односу на постојање одговарајућих капацитета за праћење овако комплексних пројеката.

Њемачке стручњаке су занимали и планови за реализацију осталих дионица аутопута Бар-Бољаре, на што је г-ђа Живковић истакла да Влада Црне Горе и Министарство саобраћаја и поморства посвећено раде на стварању предуслова за наставак изградње аутопута Бар-Бољаре, те је подсјетила да је у току израда идејних пројеката и елабората процјене утицаја на животну средину и друштво за дионицу Матешево-Андријевица и дионицу Смоковац-Фармаци, која се финансира из бесповратних средстава Европске комисије која су додијељена кроз механизам Инвестиционог оквира за Западни Балкан. Указано је и да је намјера да се остале дионице аутопута Бар-Бољаре, као и дионице Јадранско-јонског аутопута дуж црногорског приморја (Брза саобраћајница) реализују по неком од модела приватно-јавног партнерства, и да је у том смислу упућен позив свим потенцијално заинтересованим партнерима да изразе своје интресовање и предложе услове и моделе реализације.

"Црна Гора посвећено ради на унапређењу саобраћајне инфраструктуре, и има веома активну улогу у оквиру тзв. Берлинског процеса, који је управо покренут од стране њемачке канцеларке Ангеле Меркел. На пројектима који се финансирају из доступних ЕУ фондова, поред Европске банке за реконструкцију и развој и Европске инвестиционе банке, значајна сарадња се остварује и са Њемачком развојном банком, као водећом финансијском институцијом. Значајно веће могућности за обезбјеђење бесповратних средстава за финансирање инфраструктурних пројеката се Црној Гори отварају након уласка у ЕУ, и кроз веће присуство ЕУ на пројектима у Црној Гори надамо се да ћемо осигурати и снажније присуство европских компанија, те у том смислу очекујемо да и њемачке компаније испоље своје интересовање за унапређење сарадње на обострано задовољство", истакла је Живковић на крају састанка.

Састанку су присуствовали и представници Управе за саобраћај који су њемачким колегама презентовали своја искуства у вези са реализацијом пројеката на магистралним и регионалним путним правцима у Црној Гори.

MSP  MSP

У присуству представника Надзора, ресорног министарства и извођача радова компаније ЦРБЦ, представници њемачке привреде обишли су градилиште моста Морачица. Инжењери ЦРБЦ су након обиласка на састанку детаљније представили сам пројекат. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?