- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Обиљежен Међународни дан биодиверзитета
Саопштење: Обиљежен Међународни дан биодиверзитета
Министарство одрживог развоја и туризма је 31. маја у оквиру пројекта: „Подршка изради шестог националног извјештаја према Конвенцији о биолошкој разноврсности“ обиљежило Међународни дан биодиверзитета. Догађај је организован у сарадњи са Универзитетом Доња Горица (УДГ).
Овогодишња тема Међународног дана биодиверзитета је: „Наш биодиверзитет, наша храна, наше здравље” и стога је пажња говорника била усмјерена на значај биодиверзитета за системе производње и безбједности хране као и људску сигурност у погледу здравља.
Генерална директорица Директората за заштиту природе мр Ивана Војиновић истакла је да је циљ обиљежавања Међународног дана биодиверзитета да се скрене пажња на драстичне стопе опадања биодиверзитета у свијету. Црна Гора као једна од посљедњих хот спот-ова биодиверзитета велику пажњу придаје заштити биодиверзитета кроз различите моделе управљања. Међутим, како истиче Војиновић, потребно је подићи свијест свих грађана о значају биодиверзитета и зависности човјека од здравих екосистема.
У име Агенције за заштиту природе обратила се Лидија Шћепановић, која је истакла да заштита биодиверзитета не смије да се односи само на заштиту одређених станишта и врста већ га морамо посматрати као природни капитал и према њему се тако и опходити. Она је подсјетила на екосистемске услуге – све услуге које човјек добија из природе, као и да је од виталног значаја за људску добробити да те услуге буду заштићене и валоризоване на прави начин.
У име Универзитета Доња Горица обратила се мр Сандра Тинај, генерални менаџер Универзитета. Тинај је истакла да је УДГ врло посвећен овој теми и да своје активности реализује кроз два правца: студијске програме из прехрамбених технологија, безбједности хране и екологије, студије менаџмента у заштићеним подручјима као и рад Лабораторије за квалитет и безбједност хране. Други дио се односи на озбиљан истраживачки рад који се у оквиру ове теме спроводи на Универзитету.
Национални коориднатор пројекта Јована Дробњак присутне је упознала са циљем пројекта и спроведеним активностима. Како истиче Дробњак, иако је методологија коју је поставио Секретаријат Конвенције врло захтјевна, прва верзија Шестог националног извјештаја припремљена је и дата је јавности на коментаре. Процес је подразумијевао прикупљање и анализу статистичких података, стратешких и планских докумената, релевантне стручне литературе, извјештаје о стању животне средине као и консултације са заинтересованим странама, док су за потребе његове израде спроведена и одређена циљана истраживања. Једна од значајних активности пројекта је истраживање о значају биодиверзитета међу младима у Црној Гори чији се резултати очекују до краја јуна.
Након уводних говора, доц.др Марија Вугделић одржала је предавање на тему „Зашто је важан биодиверзитет?“ и присутне упознала са основним концептима везаним за биодиверзитет као и његов значај за људску добробит.
У оквиру обиљежавања Међународног дана биодиверзитета биће одржана два предавања о биодиверзитету ђацима Гимназије „Слободан Шкеровић“ и ССШ „Спасоје Распоповић“.