Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана прва радионица у оквиру Регионални форума о правосудној сарадњи 2019: ЕК препознала квалитативни и квантитативни напредак у систему правосудне сарадње

Објављено: 31.05.2019. 06:00 Аутор: Министарство правде

Ministarstvo pravde

Радионица о уговорима о међународној правној помоћи које је Црна Гора закључила са државама Региона одржана је јуче и данас у хотелу „Хилтон“ у Подгорици, у оквиру овогодишњег, трћег по реду Регионалног форума о правосудној сарадњи, који се традиционално одржава у Црној Гори.

Радионицу су организовали Министарство правде Црне Горе, у сарадњи са Међународном организацијом за развој права (ИДЛО), а уз финансијску подршку Амбасаде САД у Црној Гори, а на њој су учествовали представници министарстава правде, тужилаштава и судова Црне Горе и Босне и Херцеговине, Републике Хрватске, Републике Сјеверне Македоније и Републике Србије.

Поздрављајући учеснике Радионице, генерални директор за међународну сарадњу у Министарству правде Никола Б. Шарановић казао је да је циљ овогодишњег регионалног форума ревизија билатералних уговора о правосудној сарадњи и њено даље унапрјеђење по узору на стандарде Европске уније у овој области. Шарановић је нагласио значај унапрјеђења правосудне сарадње између оних који су најближи, при чему се близина и даљина на овом пољу, како је нагласио, мјери фреквенцијом правног саобраћаја, који увијек прати проток људи, роба, услуга и капитала. Он је изразио задовољство налазима Европске комисије у овогодишњем Извјештају о Црној Гори, која је препознала, како је истакао, и квалитативни и квантитативни напредак система правосудне сарадње у Црној Гори. 

Правна савјетница у Бироу Стејт Департмента за борбу против међународне трговине дрогом и спровођење закона Ана Гргуревић истакла је задовољство тиме што Амбасада САД подржава овај значајан регионални скуп, посвећен важним питањима међународне правне сарадње.  Наглашавајући утицај модерних технологија, савременог брзог протока информација и новца, као и повећане динамике кретања људи на појаву нових и сложених облика прекограничног и транснационалног криминала, Гргуревић је указала на неопходност квалитетне међународне правне сарадње и истакла је да ће Сједињене Америчке Државе наставити да пружају значајну подршку Црној Гори у спровођењу реформских активности у области правосуђа, а у циљу њеног бржег и ефикаснијег интегрисања у евроатлантске структуре.

Програм координатор за Источну Европу ИДЛО-а Љубомир Петруљесков казао је да је јачање сарадње између држава региона Западног Балкана један од приоритета које ИДЛО акцентује приликом имплементације појединачних пројеката на овом географском подручју и изразио задовољство што ИДЛО има прилику да заједно са Министарством правде Црне Горе и Амбасадом САД допринесе унапрјеђењу области као што је међународна правна помоћ, кроз ревизију уговорних рјешења у овој области.

О билатералним уговорима говорио је судија Врховног суда и ранији министар правде Мираш Радовић, правосудну сарадњу из европске перспективе представила је замјеница вође тима ЕУРОЛ ИИ пројекта Марија Грација Бенедети, а директорица ЦЕДЕМ-а Милена Бешић представила је публикацију “Регионална правосудна сарадња у кривичним стварима: преглед компаративних пракси земаља Западног Балкана”.

Радионица је резултирала сљедећим закључцима:

- билатерални уговри о међусобној правној помоћи у грађанским и кривичним стварима између Црне Горе и земаља Региона представљају квалитетну правну основу за правосудну сарадњу;

- њихова досадашња примјена показала је потребу за већим коришћењем могућности непосредне сарадње и евентуално проширење ове могућности на различите видове правне помоћи и у грађанским и у кривичним стварима,

- такође, у циљу унапређења непосредне сарадње, потребно је побољшати размјену информација о надлежним органима за пружање међународне правне помоћи и успоставити ближу комуникацију између контакт особа у органима надлежним за пружање међународне правне помоћи;

- циљ ових активности треба да буде уподобљавање међународне правне помоћи са европским стандардима у области правосудне сарадње;

- Регионални форум о правосудној сарадњи, који се традиционално организује у Црној Гори, представља добар оквир за разговоре између надлежних органа држава учесница на тему укупног унапређења правосудне сарадње у Региону.

Сљедећа радионица у оквиру овогодишњег Регионалног форума биће одржана на јесен, на тему уговора о изручењу и међусобном извршавању судских одлука у кривичним стварима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?