Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан састанак Комисија за нестала лица Црне Горе и Косова

Објављено: 07.06.2019. 16:39 Аутор: мрсс
У Подгорици је дана 6. јуна 2019. године, у Министарству рада и социјалног старања на позив предсједника Комисије за нестала лица Владе Црне Горе, г-дина Драгана Ðукановића, одржан састанак са делегацијом Републике Косово, коју је предводио г-дин Јахја Ллука, политички савјетник премијера Републике Косово.

Састанку су присуствовали Дарка Џабасан, секретарка Комисије за нестала лица, Ђорђије Бошњак, Драгана Томић и Бојана Бурџовић, чланови Комисије, Пренке Гјетај, предсједавајуц́и Владине комисије за нестала лица Републике Косово, Ибрахим Маколли, шеф делегације Косова – Радна група за нестала лица, Кусхтрим Гара, шеф Секретаријата Владине комисије за нестала лица, као и представници Међународне комисије за нестала лица ( ИЦМП) г-дин Луигј Ндоу, и г-дин Yлбер Морина

Г-дин Драган Ђукановић, предсједник Комисије, је истакао да лица која су нестала у оружаним сукобима на подручју бивше Југославије, а које потражује Комисија за нестала лица Владе Црне Горе, укључује 57 црногорских држављана или лица чији су тражитељи, у вријеме кад су пријавили њихов нестанак, имали пребивалиште у Црној Гори, од чега се на територији Републике Косово потражују 44 лица, на територији Босне и Херцеговине 10 лица и на територији Републике Хрватске 3 лица. Такође, изразио је спремност Комисије за нестала лица Владе Црне Горе за интезивирање сарадње са свим институцијама и надлежним органима из региона, како би се ово важно хуманитарно питање ријешило, јер од његовог рјешавања у великој мјери зависи процес помирења и изградања мултиетничких друштава заснованих на демократији, владавини права и толеранцији у региону. Надаље, нагласио је да расвјетљавање судбине несталих лица представља цивилизацијску, правну и моралну обавезу према жртвама и њиховим породицама, која протеком времена није и не може бити мања. То је уједно и питање људских права, јер породице имају право да знају судбину својих најмилијих, али и у политичком смислу, као значајном индикатору стварне демократизације друштва и државе и њене спремности да се суочи са посљедицима кршења људских права изазваних оружаним сукобима на простору Бивше Југославије.

mrss

Г-дин Јахја Ллука, политички савјетник премијера за питања несталих лица, представио је досадашње резултате и планиране активности Владине комисије за нестала лица Републике Косово, укључујући ангажовање у регионалним иницијативама, које имају за циљ расвјетљавање судбине 1.642 лица, која се још увијек воде као нестала на територији Косова. Такође, нагласио је да Владина комисија за нестала лица има исти приступ у расвјетљавању судбине несталих лица без обзира на њихову вјеру и националност, те истакао искључиво хуманитарну страну рјешавања питања несталих.

На састанку је било ријечи око досадашње и будуће сарадње и размјене информација које су од значаја за рјешавање случајева несталих лица. Обје стране изразиле су спремност за интензивирање сарадње у овом процесу, као и за координацију у регионалним иницијативама како би породице и родбина несталих лица, што прије добили информације о судбини њихових несталих чланова породица.

На крају договорено је да се посмртни остаци 5 лица, која су идентификована на Институту на судску медицину у Приштини, а налазе се на Листи несталих лица коју води Комисија за нестала лица Владе Црне Горе, у договору са породицом, преузму од стране Владине комисије за нестала лица Републике Косово и њихово сахрањивање изврши у Црној Гори. Ова идентификација представља резултат сарадње током протекла четири мјесеца, како владиних комисија Црне Горе и Републике Косово, тако и Међународне комисије за нестала лица (ИЦМП) и Комисије за нестала лица Владе Републике Србије.
Коначним преузимањем посмртних остатака напријед наведених, број несталих које потражује Комисија за нестала лица Владе Црне Горе износиће 52 лица.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?