Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Одржана конференција Зелени дани

Објављено: 05.06.2019. 21:39 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Конференција „Зелени дани 2019 - Остваривање потенцијала за зелени раст“, одржана је у Хотелу „Хилтон“, Подгорица, у периоду 5. и 6. јуна 2019. Конференцију су заједнички организовали Влада Црне Горе, УНДП и Привредна комора Црне Горе.

У оквиру конференције одржан је панел „Климатске промјене“ на којем је један од учесника био и министар одрживог развоја и туризма Павле Радуловић. Министар је током дискусије навео да је Црна Гора, у складу са обавезама према УНФЦЦЦ припремила Други национални извјештај о климатским промјенама 2015., као и Други двогодишњи ажурирани извјештај (СБУР) у фебруару 2019.

Он је истакао да су извјештаји указали на то да током посљедњих година сектор туризма у Црној Гори пролази кроз брзи развој и са повећањем броја посјетилаца и инвестиција постаје најзначајнији и најдинамичнији економски сектор.

„Као сектор који највише доприноси бруто домаћем производу земље (БДП), туризам је један од стратешких покретача њеног економског раста. Међутим, у сценарију редовног одвијања ствари, емисије гасова с ефектом стаклене баште из туристичког сектора ће порасти до 2020. на 40 одсто изнад референтне вриједности из 1990. Због оваквог стања, Влада Црне Горе одлучила је да смањи емисије из овог сектора и да тежи нискокарбонском развоју“, навео је министар Радуловић.

Када је ријеч о текућим активностима, он је казао је да је у току израда Трец́ег Националног извјештаја Црне Горе о климатским промјенама. Агенција за заштиту природе и животне средине и МОНСТАТ прикупљају податке о емисијама ГХГ за још двије године, 2016-2017., док је Хидрометеоролошки институт задужен за развој климатских модела и мјера за секторскуо адаптирање.

Министар Радуловић је даље истакао значај образовања у контексту одрживог развоја и заштите животне средине. Као допринос Владе по питању смањења ГХГ емисија нагласио је успостављање законског оквира за заштиту од негативних утицаја климатских промјена као и чињеницу да Црна Гора планира у наредном периоду да инвестира у инфраструктурне пројекте, који ће утицати на укупно смањење емисија ГХГ у држави, а самим тим и на ублажавање климатских промјена, чиме ће се истовремено постићи национално одређени циљ, као и трасирати пут ка нискокарбонској економији.

Одговарајујући на постављена питања из публике током трајања панела, нагласио је да ревитализација постојећег блока ТЕ „Пљевља“, након 37 година рада постројења, представља најзначајнији еколошки подухват ТЕ „Пљевља“. Како је навео, планиране активности од изузетног су значаја за побољшање квалитета ваздуха, квалитета вода и еколошки прихватљивије и одговорније за управљање индустријским отпадом, а цијела инвестиција износиће око 45 милиона еура.

Министар Радуловић је такође напоменуо да се по питању адаптације на климатске промјене, иде прије свега, на успостављање законског оквира, те да је Предлог Закона о заштити од негативног утицаја климатских промјена упућен Европској комисији на мишљење у априлу ове године.

Конференција је окупила кључне актере из компанија, доносиоце одлука, међународне експерте, креаторе политика, иноваторе, академике, НВО, појединце који стичу и који преносе знања, представнике Европске уније, медије и друге релевантне субјекте како би разговарали о тренутним трендовима који се фокусирају на најбољу праксу зелене економије и како доприносе глобалној Агенди УН до 2030. Такође, ова конференција била је прилика да се учесници упознају са изазовима, бенефитима и ризицима преласка на зелену економију из угла одрживог развоја.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?