- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Округли сто „ Приступачност и архитектура”
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Округли сто „ Приступачност и архитектура”
Објављено: 19.06.2019. • 15:32 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Учесници Округлог стола, поред представника Министарства, били су професори и студенти архитектонског факултета, као и представници невладиног сектора који се баве питањима лица са инвалидитетом: НВО „Удружење младих са хендикепом Црне Горе“, НВО “Савез параплегичара Црне Горе“, НВО „Савез слијепих Црне Горе“ и НВО „Удружење параплегичара Подгорице“.
Након поздравне ријечи декана Архитектонског факултета, Светислава Поповића, и уводног дијела в.д. генералне директорице Директората за грађевинарство, Татјане Вујошевић, која се осврнула на регулаторни оквир у овој области, саопштено је да, већ од трећег семестра, на другој години студија, почев од израде синтезних пројеката стамбених зграда, па до завршетка студија, проблематика везана за димензионалне, просторне и функционалне потребе лица са посебним потребама и лица са инвалидитетом, заступљена је на великом броју урбанистичких и архитектонских предмета и студенти, приликом израде свих семестралних графичких елабората и дипломских радова, у обавези су да посебну пажњу обрате на поштовање законских обавеза у дијелу приступачности И “Универзалног дизајна”.
Факултет је подржао предлог НВО да се потпише меморандум о сарадњи Архитектонског факултета и невладиних организација која се баве питањима лица са инвалидитетом.
На крају, закључено је да нове генерације студената, након завршетка студија, посједују довољно знања о овој, врло значајној теми, те да су едуковани да одговорно планирају и пројектују јавне површине и објекте различитих типологија, поштујући принцип Универзалног дизајна, и водећи рачуна о потребама особа са инвалидитетом и да, на тај начин, допринесу стварању друштва једнаких шанси у коме се уважавају различитости.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?