Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Предсједник Владе РЦГ Мило Ђукановић разговарао у Београду са генералним секретаром Сјеверноатлантског савеза Јап де Хоп Шефером

Објављено: 18.07.2005. 23:20 Аутор: Насловна страна
Предсједник Владе Републике Црне Горе Мило Ђукановић, разговарао је данас у Београду са генералним секретаром Сјеверноатлантског савеза Јап де Хоп Схефером.

У разговору је било ријечи о ситуацији у региону Западног Балкана и улози НАТО-а у учвршћивању мира и рјешавању преосталих отворених питања, као и могућем доприносу Црне Горе тим процесима.

Предсједник Владе је упознао генералног секретара са позицијом Црне Горе која је дефинисана односима у државној заједници, као и са интересом Црне Горе за што бржим прикључивањем европским и евроатлантским интеграцијама. Он је истакао ријешеност Црне Горе да искористи могућности предвиђене Београдским споразумом и Уставном повељом, у циљу редефинисања односа са Србијом и обнављања своје пуне државности.
Имајући у виду закључке прошлогодишњег Самита НАТО у Истанбулу, било је ријечи о програму "Партнерство за мир" и интересу Црне Горе да, што прије, постане дио тог програма. Црна Гора је испунила све неопходне услове за чланство, али на самиту у Истанбулу није примљена само због изостанка сарадње друге чланице државне заједнице са Хашким трибуналом. Чланство у том програму допринијело би даљем учвршћивању стабилности у региону Западног Балкана, као значајном диљелу евроатлантског простора, а даље учвршћивање политичке стабилности позитивно би се одразило и на стране инвестиције, чији би раст убзао економски и укупни развој земље.

Генерални секретар је истакао да евроатлантске интеграције представљају основу дугорочне стабилности у региону. Подржао је аранжмане на којима почива државна заједница, укључујући и одредбе које се односе на преиспитивање будућег статуса, уз право на референдум. Он је позитивно оцијенио уложене напоре и постигнуте резултате у спроводјењу реформи и поновио познате услове које је медјународна заједница поставила пред државном заједницом на путу ка европским и евроатлантским интеграцијама, укључујући и структуре НАТО и програм "Партнерство за мир".

С тим у вези, премијер Ђукановић је казао да Црна Гора стриктно испуњава све преузете међународне обавезе и да то исто очекује и од друге чланице у државној заједници, те да су надлежни органи спремни да за учешће у активностима које нијесу условљене чланством у структурама НАТО, а то је да се један број програма обуке и образовања у сектору безбиједности спроводи и у Црној Гори.

Данашњи разговори и наставак сусрета са званичницима НАТО, треба да допринесу бољем разумијевању потреба Црне Горе и њеном приближавању евроатлантским структурама.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?