- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Активности Научног комитета ГФЦМ значајне за даљи ...
Активности Научног комитета ГФЦМ значајне за даљи развој црногорског рибарства
Сесија Научног комитета Генералне комисије за рибарство Медитерана (ГФЦМ), која се одржава у Каиру у Египту, од 24. до 27. јуна, још једна је прилика за дефинисање даљих конкретних активности у циљу очувања и одрживог коришћења морског рибарства у овом региону.
За Црну Гору као активног и уваженог члана ГФЦМ, али и остале чланице које имају мале флоте и секторе рибарства, овај научни скуп ће бити прилика за потврду раније исказане препоруке да се у креирању будућих политика и конкретних активности боље препозна специфичност земаља које својим удјелом у излову нијесу допринијеле прелову рибе и других морских ресурса и смањењу ресурса у Медитерану.
Делегацију Црне Горе чине генерална директорица Директората за рибарство Министарства пољопривреде и руралног развоја Славица Павловић и научни савјетник Института за биологију мора у Котору (Универзитета Црне Горе) др Александар Јоксимовић.
Делегати из 23 земље чланице током четири дана рада осврнуће се на стање ресурса рибарства у Медитерану, презентовати резултате истражавања стања стокова економски важних врста риба и ракова и дати научне препоруке за даље одрживо коришћење истих. Посебан акценат биће на десетогодишњем извјештају о раду Генералне Комисије који ће презентовати независни експерти Медитерана.
ФАО регионални пројекти ће такође представити активности које су спроведене у 2018. години, а посебно је за Црну Гору важан ФАО АДРИАМЕД пројекат, који помаже и научним, али и административним капацитетима црногорског рибарства, гдје су такође и рибари препознати као незаобилазна карика добре и успјешне сарадње.
Посебна пажња усмјерена је на даљи развој малог обалног риболова, гдје Црна Гора такође види велику шансу, посебно у дијелу туристичког рибарства и промоцији традиционалних техника риболова.
Представиће се и најновије активности на успостављању Заштичених рибарских подручја у Медитерану и Јадрану ( ФРА-Фисхерy Рестрцед Ареа). За Црну Гору је посебно значајно подручје Јабучке котлине, као и Бари канјон у јужном Јадрану.
Све земље чланице су доставиле и националне извјештаје о рибарству за референтну 2017. годину који ће бити саставни дио Извјештаја 21. Научног Комитета. Веома важан дио представља и оквирни програм за прикупљање података о рибарству, који у Црној Гори кроз мјере Агробудзета заједно спроводе Директорат за рибарство и Институт за биологију мора.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја