Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Обука у оквиру пројекта РАДАР

Објављено: 25.06.2019. 18:11 Аутор: МСП

MSP MSP

Генерални директор Директората за државне путеве у Министарству саобраћаја и поморства,Мирсад Ибрахимовић, отворио је обуку која ће трајати три дана у оквиру пројекта РАДАР – Риск Ассессмент он Данубе Ареа Роадс у Подгорици 25. до 27. јуна на тему “Процјена сигурности путне инфраструктуре у Црној Гори.”

Ибрахимовић је у свом уводном излагању говорио о стању путне инфраструктуре у Црној Гори, значају безбједности саобраћаја на њима, као и о финансијском улагању у путну инфраструктуру како би се иста учинила још безбједнијом по учеснике у саобраћају.

Пројекат РАДАР се финансира из Програма Транснационалне сарадње Интеррег Дунав и има за циљ да идентификује и смањи ризике саобраћајних незгода у земљама Дунавског региона у којима је стопа смртности у саобраћајним незгодама већа од европског просјека. Пројект РАДАР помоћи ће одговорним институцијама и властима да идентификују препреке, развију стратегију и подигну свијест о важности адекватне путне инфраструктуре у Дунавском регион, те су с тога на обуци присутни и представници црногорских институција које се баве питањима путне инфраструктуре и безбједношћу на њима.

Главна тема обуке је процјена безбједности путне инфраструктуре коришћењем напредних метода евалуације звјездицама (СРС, ЕуроРАП методологија) те израда Планова улагања у безбједније путеве (СРИП).

Пројекат РАДАР надограђује се на пројекат СЕНСоР (Транснационални програм Југоисточне Европе - СЕЕ) који је омогућио спровођење пилот пројеката процјене путне безбједности примјеном иРАП/ЕуроРАП методологије. Програми евалуације путева су тренутно активни у више од 80 држава свијета.

Вриједност употребе иРАП/ЕуроРАП методологије произлази из јединственог и глобално примјенљивог поступка за процјену стања и параметара безбједности путне инфраструктуре, као и из могућности провођења анализа трошкова и користи (цост-бенефит) ради дефинисања одговарајућих мјера санације и дефинисања приоритета њиховог спровођења у склопу развоја Планова улагања у безбједне путеве (СРИП).

Обука ће бити подијељена у сесије: мапирање ризика и њихова примјена у праћењу извођења; поступак оцјењивања звјездицама и коришћење ВиДА web алата; поступак израде Планова улагања у безбједније путеве и прикупљање података о њима ради кодирања као и сам поступак кодирања.

Обуку воде: Бојан Јовановић, испред Саобраћајног факултета Хрватске, Завод за саобраћајно планирање; Оливера Рози испред ЕуроРАП институт за оцјену безбједности путева и Никола Галовић из Ротонда Републике Србије.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?