- Влада Црне Горе
Потпредсједник Симовић на конференцији поводом обј...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Потпредсједник Симовић на конференцији поводом објављивања кључних резултата истраживања МИЦС: Дјеца су наше највеће богатство и посебна одговорност
Објављено: 28.06.2019. • 21:42 Аутор: КАБИНЕТ ПОТРЕДСЈЕДНИКА ВЛАДЕ
Данас су у Еко згради УН у Подгорици представљени кључни налази истраживања МИКС које садржи поуздане и међународно упоредиве податке о дјеци и породицама у Црној Гори у областима здравља, образовања, социјалне бриге, заштите животне средине...
Истраживање је спроведено у сарадњи УНИЦЕФ-а и МОНСТАТ-а током 2018. године, а финансирали су га УНИЦЕФ, УНХЦР и Владе Црне Горе.
На конференцији за медије обратили су се потпредсједник Владе за економску политику и финансијски систем мр Милутин Симовић, Осама Макави Когали, шеф представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори, а кључне резултате представила је директорица МОНСТАТ-а др Гордана Радојевић.
Потпредсједник Симовић се у свом обраћању захвалио мисији Уједињених нација у Црној Гори, а данас посебно УНИЦЕФ-у, на дугој и веома успјешној сарадњи са Владом на промоцији и унапређењу права дјетета и нагласио да су „дјеца наше највеће богатство и посебна одговорност“.
У наставку обраћања потпредсједник Симовић је подсјетио „да је након усвајања Агенде одрживог развоја 2030. на Генералној скупштини Уједињених нација у септембру 2015, Црна Гора међу првим земљама у свијету интегрисала ову глобалну агенду у Националну стратегију одрживог развоја.
Тиме је Влада јасно показала да жели да на транспарентан и објективан начин сагледа све аспекте квалитета живота наших грађана, не само економске, већ и оне који одређују квалитет образовања, здравља, социјалне бриге, са посебним нагласком на бригу о дјеци и њиховом развоју у раном дјетињству.
Напори и остварени резултати препознати су и у Глобалном годишњем извјештају УНИЦЕФ-а за 2018.
Сигуран сам да ћемо заједничким напорима обезбиједити коришћење овако богатог извора података у креирању будућих политика у свакој од области одрживог развоја.“
Потпредсједник Симовић је изразио задовољство што резултати истраживања показују прогрес у 20 индикатора одрживог развоја као резултат „исказаног одговорног односа у спровођењу међународних инструмената за људска права и климатске промјене, и пуне посвећености системским реформама у процесу приступања ЕУ, чиме Црна Гора сигурно гради модерно друштво засновано на поштовању људских права, добром управљању и осигурању да сваки појединац има могућност да оствари свој пуни потенцијал.“
У свом обраћању шеф представништва УНИЦЕФ-а господин Осама Макави Когали честитао је Црној Гори „што је прва земља на Балкану која је спровела нови глобални циклус МИЦС истраживања. Тиме ћемо добити податке који су нам потребни да разумијемо колико је Црна Гора успјешна у спровођењу Конвенције УН о правима дјетета.“
Господин Когали је изразио захвалност Влади Црне Горе на финансијском доприносу у реализацији овога значајног пројекта и на исказаном професионализму и напорном раду тима МОНСТАТ-а и лидерству др Гордане Радојевић.
„Охрабрује нас стални напредак који Црна Гора остварује на пољу дјечијих права, те желим да искористим ову прилику да потврдим нашу посвећеност наставку рада са Владом Црне Горе и другим партнерима на унапређењу људских права и добробити сваког дјетета“, истакао је господин Когали на крају свог обраћања.
КАБИНЕТ ПОТПРЕДСЈЕДНИКА ВЛАДЕ
Везани чланци:
Саопштење потпредсједника Владе Алексе Бечића 01.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?