- Влада Црне Горе
Управа за људске ресурсе Одржана конференција "Јавна управа у Црној Гори у ...
Одржана конференција "Јавна управа у Црној Гори у процесу дигитализације: Изазови и перспективе"
Управа за кадрове је у сарадњи са Министарством јавне управе 01 и 02. јула 2019. организовала конференцију на Цетињу под називом „Јавна управа у Црној Гори у процесу дигитализације: Изазови и перспективе“, а циљ организовања је био да се афирмише развој е-управе у Црној Гори.
На конференцији је представљен процес дигитализације услуга јавне управе у служби грађана, е-управе у служби привреде, информациона безбједност као и значај и предности електронских сервиса.
Дат је осврт на досадашњи степен развоја е-услуга у јавној управи, примјери добре праксе као и стратешка опредјелјенја у наредном периоду.
Конференцију је отворила министарка јавне управе, Сузана Прибиловић и директорица Управе за кадрове, Светлана Вуковић.
Након уводних излагања, презентације су имали Душан Половић, генерални директор Директората за електронску управу и информатичку безбједност у Министарству јавне управе, који је говорио о дигиталној управи по мјери грађана, Мирјана Беговић, начелница Дирекције за развој е-сервиса, је имала двије презентације о изазовима у развоју е-сервиса и е-демократији у Црној Гори, Бојана Бајић, начелница Дирекције за интероперабилност регистара и нормативне послове, је одржала презентацију о правном оквиру за успостављање електронске управе, о кључним пројектима Министраства јавне управе, као и бенефитима које доносе нова законска рјешења за развој потпуне и функционалне електронске управе, Светлана Јовановић, савјетница у Канцеларији за информационе технологије и електронску управу у Влади Републике Србије, је говорила о процесу дигитализације у јавној управу Републике Србије, Светлана Вукићевић, начелница у Пореској управи је упознала све учеснике о електронским услугама у пореском систему Црне Горе, а посљедња презентација је била резервисана за информациону безбједност- услов за дигитализацију јавне управе, коју је представио Горан Томковић, самостални савјетник у Дирекцији за информатичку безбједност и одговор на компјутерске инциденте у Министарству јавне управе.
Одржане су двије панел дискусије, на којим је модератор био Радоје Церовић, а теме панела су биле „Дигитализација канцеларијског пословања“ на којем су узеле учешће секретарка Министарства правде, Нада Станишић, секретарка Секретаријата за локалну самоуправу и друштвене дјелатности у Пријестоници Цетиње, Анкица Пајовић, док су испред Министраства јавне управе говориле генерална директорица Директората за државну управу, Данијела Недељковић-Вукчевић, шефица Одсјека за дијељење софтверских ресурса органа државне управе, Маја Драгојевић и управна инспекторка, Јована Нишавић.
Други панел „Дигитализација услуга јавне управе: е-управа у служби грађана и привреде“имао је за циљ да се покажу које су то предности које грађани и привреда могу да очекују у процесу дигиталне трансформације, а панелисти били Милан Мартиновић, помоћник директора – Царинско-информационог система у Управи царина Црне Горе, Бојана Бајић, начелница Дирекција за интерепорабилност и нормативне послове у Министарству јавне управе, Стеван Љумовић, начелник Одјељења за интегрални здравствени систем у Министарству здравља и Нада Ракочевић, секретрка ИЦТ одбора Привредне коморе.
Конфренцију је водила Ана Зечевић, самостална савјетница у Сектору за обуку и развој кадрова у Управи за кадрове.
Дигитална транформација друштва, а самим тим и јавне управе, је континуиран процес, који прати подизање свијести свих нивоа корисника о неопходности промјена, активности на изградњи капацитета, побољшање дигиталних вјештина и повјерења у дигиталне технологије.
Конференцији је присуствовало 68 учесника са централног и локалног нивоа, 26 из категорије високо - руководног кадра, 17 из категорије експертско - руководног кадра, 24 из категорије експертског кадра и 1 из категорије извршног кадра.