Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

РЕАЛИЗОВАН МЕМОРАНДУМ САРАДЊЕ ИЗМЕЂУ УПРАВЕ ЗА ДИЈАСПОРУ И ЦЕНТРА ЗА ИСТРАЖИВАЊЕ ЛАТИНОАМЕРИЧКИХ МИГРАЦИЈА (ЦЕМЛА)

Објављено: 03.07.2019. 20:54 Аутор: УзД

У петак 28. јуна, у Дворцу краља Николе одржана је трибина “Црногорски исељеници у Латинској Америци - идентитет и њихов однос са земљом поријекла”, на којој је истраживач дијаспоре мр Драгана Оташевић представила дио својих вишегодишњих истраживања у неколико земаља Јужне Америке. Медијатор трибине био је мр Иван Јововић, помоћник директора Управе за дијаспору, док је организатор барски огранак Матице црногорске.

Ово истраживање је мр Драгани Оташевић било омогућено на основу међународног меморандума о сарадњи који су закључили Министарства вањских послова- Управа за дијаспору и Центар за истраживање латиноамеричких миграција (ЦЕМЛА). Реализованим пројектом добили смо прилику да се упознамо са адекватним информацијама о битним одредницама идентитета нашег исељеништва, у државама Аргентини, Уругвају и Перуу, гдје је, иначе, доминантно сконцентрисана црногорска дијаспора у Латинској Америци.  Цијенивши везу која постоји између Црне Горе и Р. Аргентине због великог броја црногорских исељеника који су емигрирали у ову земљу и њихових потомака, од виталног значаја за Црну Горе било је потписивање меморандума о сарадњи. Овим меморандумом Управа за дијаспору, као надлежни орган за сарадњу са дијаспором, добија приступ највећој бази података о миграторним токовима из Црне Горе у Р. Аргентину.

На споменутој трибини, на којој је мр Оташевић представила своје истраживање, нагласила је да њено интересовање за рад са дијаспором има породичне коријене из разлога што су јој два прађеда живјели у Аргентини. Након овог сазнања, почела је да истражује овај дио породичне историје и дошла до првих контаката у Јужној Америци. Истакла је да је комуникацију са нашим исељеницима имала прије свега преко друштвених мрежа, а онда је почела да обилази провинције Аргентине у којима су наше колоније најбројније. "Заиста је искрена емоција коју они гаје према Црној Гори. Исељеници у Р. Аргентини су очували свој црногорски идентитет и имају велику жељу да интензивирају контакте са земљом свог поријекла. Црногорска традиција и обичаји највише су и очувани у провинцији Ћако.

"Оташевић је тако добила приступ базама података ЦЕМЛА, које су у овој области највеће у Јужној Америци. Свакако да стечено искуство Драгане Оташевић у раду са нашим исељеништвом може продуковати корисним препорукама црногорским државним органима и установама у погледу даљег приступа и односа матице према својој дијаспори, јер на овом, за нас удаљеном простору, стасава пета генерација наших исељеника која посједује снажну свијест о свом идентитету и земљи поријекла. Сигурно је да до сада није било већег интересовања за његовање и унапређење укупне сарадње Црне Горе са исељеништвом из Латинске Америке, а за такав развој догађаја неупитно је заслужна Матица црногорска која је била иницијатор овог процеса", рекао је Јововић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?