- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове АПЕЛ: УНИШТАВАЊЕ АМБРОЗИЈЕ - биљне врсте са изузет...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
АПЕЛ: УНИШТАВАЊЕ АМБРОЗИЈЕ - биљне врсте са изузетно алергеним поленом
Објављено: 04.07.2019. • 20:08 Аутор: УБХВФП
Апелујемо на све грађане, да у наредном периоду изврше уништавање амброзије, како би се потенцијал ове биљке свео на што је могуће мање присуство прије њеног цвјетања и ослобађања полена и на тај начин спријечило штетно дјеловање амброзије на здравље људи.
Имајући у виду да је амброзија биљна врста са изузетно алергеним поленом и да је веома штетна за здравље људи, проблему њеног уништавања мора се озбиљно приступити.
У топлијим крајевиима клијанци амброзије почињу да избијају већ крајем априла и почетком маја. Вегетативни развој биљке траје до краја јуна / почетка јула и тада почињу да развијају цвјетоносне главице. Полен се ослобађа од половине августа, током септембра и почетком октобра, тако да је веома је важно да се амброзија уништи прије цвјетања због полена који угрожава здравље људи, а најкасније док не пусти сјеме ради спрјечавања њеног ширења.
Правилником о фитосанитарним мјерама за сузбијање и уништавање коровске биљке амброзија – Амбросиа артемисиифолиа Л. (спп.) (“Сл.лист ЦГ”, бр. 55/13) је јасно прописана обавеза спровођења фитосанитарних мјера уништавања амброзије од стране свих субјеката: власника непокретности пољопривредног обрадивог и необрадивог земљишта, шума, ловишта; власника и корисника грађевинског земљишта; правних лица која управљају водотоцима, јавним путевима, жељезничким пругама, националним парковима и зеленим површинама.
У складу са наведеним правилником, за сузбијање и уништавање амброзије у току вегетационе сезоне, до почетка фенолошке фазе цвјетања, спроводе се сљедеће фитосанитарне мјере:
1) агротехничке – плодоред, обрада земљишта (орање, тањирање), њега усјева (окопавање, култивисање, плијевљење) и сл.;
2) механичке - кошење, чупање биљака и сл.;
3) хемијске - употреба хербицида са контактним и тоталним дјеловањем у складу са законом којим су уређена средства за заштиту биља.
Везани чланци:
Идентификација и регистрација животиња 05.12.2024.
Обавјештење за потрошаче 20.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?