- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Пројекат МедиЛабСецуре - контрола болести животиња...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Пројекат МедиЛабСецуре - контрола болести животиња и људи које се преносе векторима
Објављено: 09.07.2019. • 17:50 Аутор: УБХВФП
Пројекат МедиЛабСецуре започет је 2014. у циљу јачања мреже лабораторија и јавних здравствених установа у регионима Медитерана, Црног мора и Сахела у 22 земље кориснице и интегрисаног приступа контроле болести животиња и људи које се преносе векторима.
МедиЛабСецуре мултидисциплинарна мрежа спроводи активности подизања свијести, процјене ризика, те контроле и праћења нових вируса који се преносе путем вектора. У мрежу је укључено више од 60 лабораторија и јавних здравствених установа, а у претходном периоду 560 учесника из земаља корисница је обучено кроз 13 техничких радионица, организовано је 15 састанака умрежавања и објављено је 8 научних радова.
У јануару 2019. године, МедиЛабСецуре пројекат је званично одобрен за наредне три године, а Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Црне Горе је у априлу 2019. године прихватила званични позив да се придружи МедиЛабСецуре мрежи. Пројекат ц́е ојачати мрежу анималне вирусологије у циљу унапријеђења знања и дијагностичких капацитета о арбовирусима и наставиће сарадњу са Специјалистичком ветеринарском лабораторијом Црне Горе која је члан мреже од 2014. године.
Пројекат, финансиран од стране Европске комисије, подијељен је у пет радних група: хумана вирусологија, анимална вирусологија, медицинска и ветеринарска ентомологија, хумано и ветеринарско јавно здравље и карактеризација и анализа животне средине, одржавајући принцип “Једног здравља”, како би се промовисао интегрисани надзор над арбовирусима у земљама корисницама.
Координатор пројекта је Пастер Институт (Л'Институт Пастеур), Француска, док је имплементација повјерена европским партнер институтима; Институт за истраживања у пољопривреди (Институто де Инвестигационес Агропецуариас - ИНИА) Шпанија, Институт за одрживи развој (Институт де Рецхерцхе поур ле Дéвелоппемент -ИРД), Француска, Инстут за здравље Иституто Супериоре ди Санитà - ИСС), Авиа-ГИС, Белгија и Експериментални зоопрофилактички институт Абруцо и Молизе Ђузепе Цапорале (Иституто Зоопрофилаттицо Спериментале делл'Абруззо е дел Молисе Гиусеппе Цапорале - ИЗСАМ).
Новом фазом пројекта проширена је географски обухват пројекта, те су у пројекат укључене: Албанија, Алжир, Јерменија, Босна и Херцеговина, Буркина фасо, Египат, Грузија, Јордан, Косово, Либан, Либија, Мали, Мауританија, Црна Гора, Мароко, Нигер, Палестина, Сенегал, Србија, Сјеверна Македонија, Тунис и Турска.
Везани чланци:
Идентификација и регистрација животиња 05.12.2024.
Обавјештење за потрошаче 20.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?