Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан састанак са представницима међународне Асоцијације школске мреже Енвиронмент Онлине (ЕНО Сцхоолнет Ассоциатион)

Објављено: 11.07.2019. 16:18 Аутор: ПР служба Министаратва просвјете

У понедељак, 8. јула, у Министарству просвјете је одржан састанак са представницима међународне Асоцијације школске мреже Енвиронмент Онлине (ЕНО Сцхоолнет Ассоциатион), координатором Миком Ванханеном и Санном Парккинен, чланицом Управног одбора асоцијације. Циљ састанка је био разговор о активностима и координацији програма ЕНО који води ово удружење са сједиштем у Финској.

Гдин Ванханен је на састанку најавио новине које очекују школе у предстојећем периоду, у циљу умрежавања климатски одговорних школа, за остварење циљева новог Климатског споразума за школе (2019-2025), усвојеног на недавном на ученичком самиту у Финској, затим, ради повећања видљивости школа у мрежи, могућности партнерске сарадње између школа и сл. Посебно је истакнут значај ове врсте програма за унапређење активности образовних установа на плану очувања климе.

Овом приликом је уприличена и церемонија додјеле награде ученици Винки Зец из ОШ „Анто Ђедовић“ из Бара, за освојено прво мјесто (у категорији од 6 до 15 година) на умјетничком конкурсу ЕНОАрт за израду хоклице од коришћених домаћих материјала, са мотивима црногорске културне баштине. Менторка ученици је била наставница госпођа Весна Чабаркапа.

Награду у износу од 250 еура је побједници уручио Мика Ванханен, док је Министарство просвјете ученици и менторки поклонило вриједне публикације о црногорским владарима и знаменитим историјским личностима Црне Горе.

Конкурс ЕНОАрт је био намијењен образовним установама програма ЕНО, у оквиру иницијативе словеначке ЕНО мреже. Право на учешће имали су ученици основних и средњих школа (у категоријама 6-15 година и 15-19 година) и наставници.

Циљ конкурса је да се кроз рад представи културна баштина једне земље, кроз материјале (дрво, камен, вуна, тканина) и технике за декорисање (плетење, шивење, украшавање, осликавање...) и употребом традиционалних шема и дезена.

Школе из Црне Горе које су учествовале на конкурсу су ОШ “Салко Аљковић” Пљевља, ОШ “Штампар Макарије” Подгорица, ОШ “Владислав Сл. Рибникар” Бијело Поље и ОШ “Анто Ђедовић” из Бара.

Састанку су присуствовали Марко Вукашиновић, начелник Одјељења за међународну сарадњу и и Милена Рогановић, координатор за ЕНО у Министарству просвјете.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?