- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Министарство пољопривреде након добијеног налаза а...
Министарство пољопривреде након добијеног налаза анализе воде и рибе: Инспекција ће тражити максималне казне за ЕПЦГ и одговорно лице
Након добијеног налаза ЦЕТИ-ја анализе воде и рибе из Ћехотине, пољопривредни инспектор ће Суду за прекршаје у Бијелом Пољу (Одјељење у Пљевљима) поднијети захтјев за покретање прекршајног поступка против ЕПЦГ и предлаже да се то правно лице и одговорно лице В.Ш. огласе кривим за причињене прекршаје и да им се изрекну максималне казне прописане Законом о слатководном рибарству и аквакултури.
Анализе узорака воде и рибе из Ћехотине, коју је урадио Центар за екотоксиколошка испитивања (ЦЕТИ), потврдиле су да је у ријеку из Термолектране испуштен висок садржај недозвољених супстанци које су проузроковале помор рибе и загађење ријеке.
Испитивањем узетих узорака воде на различитим локалитетима на ријекама Ћехотини и Везишници, ЦЕТИ је утврдио да су узорци воде ван свих класа прописаних Уредбом о класификацији и категоризацији површинских и подземних вода због повећане вриједности ПХ, садржаја нитрита и ортофосфата.
Анализом узорака риба које је урадила Специјалистичка ветеринарска лабораторија утврђене су хеморагичне и некротичне промјене и садржаји у унутрашњим органима као и на шкргама, што упућује на утицај неког корозивног- каустичног средства.
У складу са чињеничним стањем и налазом ЦЕТИ-ја, надлежни пољопривредни инспектор ће Суду за прекршаје у Бијелом Пољу (Одјељење у Пљевљима) поднијети захтјев за покретање прекршајног поступка против правног лица ‘’Елекропривреда Црне Горе ‘’ због тога што је из производног погона Термоелектрана Пљевља, кроз вентил повратне воде у ријеку Везишницу притоку ријеке Ћехотине испустило течни отпад од производње и друге материјале које негативно утичу на квалитет риболовне воде и које су изазвале угинуће рибе у наведеним водама, чиме су причињени прекршаји у складу са Законом о слатководном рибарству и аквакултури.
Надлежни инспектор је у захтјеву за покретање прекршајног поступка предложио да се након извођења доказа правно лице ЕПЦГ и одговорно лице В.Ш. огласе кривим за причињене прекршаје и да им се изрекну максималне казне прописане Законом о слатководном рибарству и аквакултури.
Ово посебно јер је ријеч о загађењу, Ријека Везишнице и Ћехотине и са њима повезаних екосистема, огромних размјера и масовном уништењу рибе и других водених организама. По оцјени надлежног инспектора сврха кажњавања се може постићи само изрицањем максималне казне будући да се овдје ради о уништењу добара од општег интереса.
Формирање комисије за процјену штете
Министарство пољопривреде и руралног развоја, на основу Закона о слатководном рибарству и аквакултури и Правилника о цјеновнику за накнаду штете причињене над рибама и другим воденим организмима, формираће брзо комисију коју чине представник Министарства и званично именовани представници Природно математичког факултета и СРК Липљан који газдује тим водама.
Комисја ће изаћи на лице мјеста, сачини записник о затеченом стању и изврши увид у расположиву документацију надлежних инспекција из које се може утврдити обим и висина настале штете над рибама и другим воденим организмима.
Након разматрања свих расположивих података и документацје, Комисија ће утврдити висину накнаде штете над рибама и другим воденим организмима, као и сачинити налаз и мишљење о висини настале штете. Документација ће бити достављена Министарству пољопривреде и Спортско риболовном клубу Липљен, из Пљеваља, на даље поступање.
Истраживачи са Природно математичког факултета у наредним данима ће, у складу са уобичејеном процедуром и методологијиом, урадити пробно узорковање на ријеци Ћехотини и притокома у циљу прелиминарног утврђивања стања рибље фауне, оцјене стања бентосних заједница како би се на основу тога могла дати прелиминарна оцјена стања не само рибље фауне већ и читавог екосистема ријеке Ћехотине у дијелу тока који је био погођен овим акцидентом.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја