Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Платформа ће омогућити већи број доступних термина за специјалистичке прегледе

Објављено: 18.07.2019. 17:00 Аутор: Министарство здравља

Јединственом Платформом за заказивање специјалистичких прегледа на секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите омогућена је доступност свих термина у Општим болницама и Клиничком центру Црне Горе за наредних годину дана. Платформа  представља наставак унапређења система електронског заказивања прегледа, а настала је као потреба за изналажењем нових рјешења у циљу континуитета и доступности здравствене заштите осигураника.

Директорица Директората за контролу квалитета здравствене заштите и унапређење људских ресурса у здравству, проф. др Весна Мирановић казала је на прес конференцији на којој је представљена Платформа, да ће од сада љекари на примарном нивоу имати на располагању обиље термина из свих специјалистичких области за период од годину дана који ће се ажурирати сваких 6 мјесеци. Мирановић је казала и да ће пацијенти моћи да добију правовремену здравствену заштиту, што ће позитивно утицати на исходе лијечења.

„У случају да нема термина за специјалистички преглед у најближој болници у року од 30 дана, отвара се мени који омогућава да се пацијент упути у било коју болницу у којој је могуће преглед обавити раније“, казала је Мирановић.

Једна од новина која је предвиђена Платформом је и то да ће љекари у општим болницама и Клиничком центру Црне Горе имати могућност да први контролни преглед они закажу пацијентима које прате, као и све врсте прегледа у оквиру гране којом се баве. Такође, изабрани љекари у домовима здравља ће издавати упуте за Конзилијум за магнетну резонанцу, док ће специјалисти Центра за радиолошку дијагностику КЦЦГ заказивати пацијенте по степену хитности.

Мирановић је казала да је Платформа настала након анализе стања која је показала да се у претходном периоду на преглед специјалиста, посебно из неких области, чекало предуго, да су пацијентима издавани упути без заказаних термина, а да су исти договарани у директном контакту са љекарима, да су термини за заказивање пуштани једном мјесечно у малим серијама које нису могле да задовоље потребе пацијената, а да су у исто вријеме постојали термини који нису били доступни за заказивање код изабраног доктора.

„Све ово је довело до оправданог незадовољства пацијената, а Министарство здравља се обавезало да рјешавању овог проблема приступи на систематичан начин. Прије свега, извршена је детаљна анализа рада сваког љекара појединачно на секундарном и терцијарном нивоу уз процјену ефикасности рада. На основу тога направљен је распоред рада за све љекаре специјалисте, након чега је услиједио интензиван дијалог са љекарима на свим нивоима здравствене заштите који траје од фебруара мјесеца, а у току којег смо прикупили информације од виталног значаја за функционисање здравственог система. Менаџери здравствених установа су се стављањем потписа на документ о броју прегледа које треба обавити на годишњем нивоу у установи којом руководе обавезали да ће свој посао обављати одговорно, а Министарство здравља ће помно пратити реализацију уговорених обавеза“, поручила је Мирановић.

Директор Фонда за здравствено осигурање Црне Горе, Сеад Чиргић казао је да је институција на чијем челу пружила пуну логистичку и техничку подршку у реализацији Платформе, те да вјерује да ће она ријешити бројне проблеме са којима су се суочавали осигураници.

„Циљ је да тај нови квалитет осјете наши осигураници, а осјетиће га на начин што ће се ослободити многи термини за заказивање специјалистичких прегледа, што ће аутоматски утицати на смањење листи чекања, а у крајњем то значи да ће наши осигураници добити бржу и доступнију здравствену заштиту. Дакле, наш циљ је да повећамо степен задовољства наших осигураника и вјерујем да ћемо са овим пројектом то и добити“, рекао је Чиргић.

Предсједница Удружења љекара опште и породичне медицине, др Марија Станишић казала је да ће иновацијама у електронском заказивању добробит осјетити и пацијенти, али и изабрани љекари у сегменту посла који се тиче заказивања специјалистичких прегледа.

„Дакле, то је неспорна чињеница. Најдужи пут увијек почиње првим кораком. И ове иновације захтијеваће у данима и седмицама пред нама неке измјене и то је много лакше учинити јер је огроман посао већ завршен. Дакле, темељ једног пројекта, који је највећи пројекат ИТ технологије у црногороском здравству имамо. Сада ћемо, ја вјерујем, лакше зидати спратове. Међутим, оно што је из амбуланте и са терена чињеница јесте већа доступност термина, самим тим лакше се остварује здравствена заштита сваког појединца у систему, а и веће је задовољство љекара. Ви никада не можете имати задовољног пацијента, а незадовољног доктора. Значи, овакав начин унапређења електронског заказивања је на задовољство и корисника здравствених услуга и нас који их пружамо“, казала је Станишић.

Станишић је казала да су се институције система у протеклом периоду са пажњом односиле према свим примједбама и сугестијама које су упућиване од стране изабраних љекара, те да вјерује да ће се таква сарадња наставити и убудуће.

 

МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?