Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Нухоџић: У сарадњи са међународним партнерима, настављамо да унапређујемо капацитете за управљање миграцијама

Објављено: 22.07.2019. 21:55 Аутор: МУП
У процесу приступања Европској унији, сарадња са међународним партнерима пружа значајан допринос ефикаснијем управљању миграцијама и заштити границе. Овакви састанци треба да послуже као платформа за учвршћивање партнерстава и препознавање приоритета за даљу сарадњу, поручио је министар унутрашњих послова Мевлудин Нухоџић, отварајући Први координациони састанак донатора „Заједнички одговор на мјешовите миграције“, који су организовали Министарство унутрашњих послова, Међународна организација за миграције (ИОМ) и Канцеларија Високог комесара Уједињених нација за избјеглице (УНХЦР).

UNHCRМинистар је саопштио да је Влада Црне Горе, у претходном периоду, одговорно и посвећено радила на унпређењу стратешког и нормативног оквира, као и инсититуционалне структуре која ће адекватно одговорити на изазове миграција. „Посебну пажњу смо усмјерили на заједничке активности са партнерским службама из Региона и држава чланица ЕУ. С тим у вези, интензивирали смо активности на јачању координације и синергије полицијских тијела, анализу ризика, прикупљање и размјену обавјештајних података, како би се на тај начин унаприједила борба против илегалних миграција, кријумчарења и трговине људима. Такође, радимо и на јачању сарадње са европским агенцијама. У том смислу, у фебруару ове године парафирали смо Споразум између Црне Горе и Европске граничне и обалске страже (ФРОНТЕX), који има за циљ заједничку борбу против илегалних миграција, а, самим тим, и још бољу заштиту наших граница од свих облика криминала“, саопштио је министар.

У наставку, Нухоџић је посебно истакао да, без снажне подршке међународних партнера, не би било могуће остварити добре резултате на пољу миграција што је и констатовано у недавно објављеном Извјештају Европске комисије. Указујући на важност међународне сарадње за ефикасније управљање миграцијама, нагласио је да су значајна средства обезбијеђена по основу донација за реализацију пројеката у овој области.

UNHCRФиона Меклуни, координаторка Система УН-а у Црној Гори је казала да је генерални секретар Уједињених нација с правом означио миграције као један од кључних изазова нашег времена. „То је изазов који може генерисати најгоре облике говора мржње и људске трагедије, али исто тако може генерисати и наду и оптимизам. Мигранти и избјеглице могу дати велики допринос локалним заједницама, не само кроз знања и вјештине новопридошлих, већ и кроз допринос отворености за нове перспективе између друштава“ – саопштила је Меклуни.

Меклуни је нагласила да су миграције неизоставни дио Агенде одрживог развоја до 2030. године, уз подсјећање да су се све земље чланице Уједињених нација обавезале на испуњавање 17 Циљева одрживог развоја који предвиђају заштиту права избјеглица и тражилаца азила, како нико не би био изостављен.






Да ли вам је садржај ове странице био од користи?