- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Министарство рада: Задатак државе да спријечи већи...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Министарство рада: Задатак државе да спријечи већи одлив радне снаге
Објављено: 24.08.2019. • 19:55 Аутор: КЕИ
Љекари, инжењери, занатлије нека су од занимања која недостају европском тржишту рада а уласком у Европску унију за њих ће моћи да конкуришу и грађани Црне Горе.У министарству рада које је задужено за поглавље 2 слобода кретања радника кажу да наша земља још није преговарала о томе да ли ће нам та могућност бити доступна одмах по учлањењу. Какав год био договор задатак државе са друге стране је да спријечи већи одлив радне снаге.
Слобода кретања радника једно је од основних права Европске уније које уређује преговарачко поглавље 2, а које значи да сваки грађанин уније има право да ради у другој земљи једнако као у својој. На ту могућност нове чланице обично чекају више година. Грађанима сусједне Хрватске европско тржиште рада постало је доступно седам година након учлањења, колико је трајао прелазни период. Док га Малта, као мала земља, није ни имала. Шта ће бити са нама рано је процјенити казали су у министарству рада.
"То значи да имате ограничени приступ тржишту рада и да након двије године кад испуните неке услове, добијате наредне три па још двије. Међутим Црна Гора још увек није преговарала о том прелазном периоду. Може се десити да га не буде. Случај Малте је за нас такође интересантан, као популације која је мања од наше", објаснила је преговарачица за поглавља 2 и 19, Љиљана Симовић.
А европском тржишту рада, како је рекла Симовић, фале љекари, стоматолози, инжењери, архитекте. На листи коју су недавно саставили је чак 47 дефицитарних занимања.
"То значи да и занатлије који их је у Европи мање могу напустити тржиште јер тамо ће можда наћи боље услове или боље плаћене послове", навела је Симовић.
Отварање европског тржишта рада ипак доноси ризик од одлива радне снаге. Да не би смо били у мору оних држава којима се то десило, Симовић је казала да се јачањем економског амбијента задржава макар дио њих.
"Међутим оно што су трендови и што прати и друге земље, не само Црну Гору као малу популацију, је да је уласком у ЕУ 1% становништва мигрира. Шта ће бити са Црном Гором зависи од времена кад ће бити учлањење и од припрема и економског амбијента", закључила је Симовић.
Уласком у Унију Црној Гори ће бити доступан и Еурес, мрежа европских завода за запошљавање. Зато је план, али обавеза домаћих институција да обуче и кадар и грађане.
Извор: ТВ ПРВА
Везани чланци:
Позив на јавну расправу о изради Програма приступања Црне Горе Европској унији 2025–2026. 03.01.2025.
Читајте петнаесто издање Еуроказа 30.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?