- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Интервју министарке јавне управе, Сузане Прибилови...
Интервју министарке јавне управе, Сузане Прибиловић за портал Опен Говернмент Партнерсхип
Ангажовање грађана и њихово укључивање у отворене владине процесе је у средишту ОГП-а. Зашто је за вашу земљу важно да људи буду укључени у ове процесе и шта ваша земља чини да побољша учешц́е грађана?
Влада Црне Горе је у потпуности посвећена добробити грађана и повећању њиховог учешћа у креирању јавних политика, па је у претходном периоду значајно унапријеђен степен отворености јавне управе. Истовремено, имајући у виду циљеве реформе јавне управе, посвећени смо томе да управа буде транспарентна, економична и ефикасна - пуни сервис грађана. Ресор који управљам, задужен је за координацију реформе јавне управе унутар Владе. Фокус наших активности посебно је усмјерен на унапређење транспарентности јавне управе, па је учешће Црне Горе у иницијативи Партнерство за отворену управу (ОГП) вишеструко значајно. У оквиру ОГП иницијативе, усмјерени смо на 5 кључних обавеза: побољшање јавних услуга, учешће грађана, приступ информацијама - отвореност органа државне управе, ефикасније управљање јавним ресурсима и повећање јавног интегритета.
Сарадња у оквиру ОГП-а нам омогућава размјену искустава између влада и подсјећа нас да живимо у времену када Владе широм свијета треба да размјењују практичне политике како би крајна услуга грађанима била у складу са стандардима 21.вијека.
Са друге стране, искуство нам је показало да квалитетно испуњавање захтјева свих грађана није нешто што се може постиц́и само од стране самих влада, већ нам је изузетно важна улога самих грађана и цивилног друштва. Циљ нам је да у ове процесе што више укључимо младе људе, јер ће они као будући активни грађани у доношењу одлука и креирању јавних политика бити носиоци реформских процеса.
У посљедње двије године учињени су важни кораци у побољшању ефикасности и квалитета услуга које пружа јавна управа. Резултати су видљиви и препознати, али пред нама је још пуно изазова, а ОГП видимо као додату вриједност за корак ближе нашим циљевима. У претходном периоду унапријеђен је нормативни оквир за дјеловање НВО. Измијењен је и допуњен Закон о невладиним организацијама који је дефинисао нов модел финансирања пројеката и програма НВО из државног буџета. Такође, унапријеђен је и нормативни оквир за учешће јавности у креирању и примјени јавних политика.Нова Стратегија унапређења подстицајног окружења за дјеловање невладиних организација 2018-2020. донесена је са циљем даљег унапређења правног и институционалног оквира за дјеловање НВО и јачање сарадње у процесу креирања и примјене јавних политика, уважавајући њихове различите, али комплементарне улоге и одговорности у овом процесу.
Такође, иновирана је страница еПартиципација портала е-Управе. Кроз овај механизам, грађани могу да у учествују у јавним расправама о стратешким документима и законима које доноси Влада. Поново је покренут портал Глас грађана еПетиције који грађанима омогућава да лако и једноставно са 3.000 потписа покрену петицију из дјелокруга јавних политика.
Дио рада ОГП-а је окупљање људи из цијелог свијета у име отворене власти. Ваша влада је домац́ин састанка вршњачке размјене западног Балкана 4. октобра, заједно са РеСПА и владом сјеверне Македоније. Шта можемо очекивати од овог састанка и зашто је важно да владини службеници и организације цивилног друштва из различитих земаља створе простор за реформаторе унутар и изван владе?
Циљ овог регионалног догађаја је да омогући размјену искустава и практичних рјешења у вези са имплементацијом ОГП процеса, али и допринесе бољем разумијевању концепта отворених влада у државама региона. Учесници ће имати прилику да се упознају са најновијим трендовима у области транспарентности, кроз презентације регионалних иницијатива у тим областима, а састанак је добра прилика и за индентификовање подручја заједничких будуц́их интервенција.
Окупљање владиних службеника и организација цивилног друштва који су ангажовани у ОГП-у из различитих земаља региона и размјена њихових идеја, прилика су и за успостављање нове регионалне платформе у овој области, али и повећање видљивост ОГП процеса у региону Запдног Балкана. Овакво умрежавање владиног и невладиног сектора допринијеће унапређењу окружења за имплементацију реформских активности чинећи га транспарентнијим и инклузивнијим.
Сигурна сам да ће размјена искустава пружити прецизнију слику о томе гдје су земље Западног Балкана у погледу усклађености са основним ОГП захтјевима, те отворити нове могуц́ности за заједнички регионални приступ у креирању акционих планова.
Размишљајуц́и о томе како је Црна Гора поново активирала процес ОГП недавно представљајуц́и нови акциони план, како користите ОГП да унаприједите отворене владине реформе у вашој земљи?
Циљеви ОГП- а комплементарни су са циљевима реформе јавне управе која се спроводи у Црној Гори, нарочито у погледу повећања одговорности система, унапређења квалитета пружања услуга грађанима, ефикаснијег остваривања права на слободан приступ информацијама. У том смислу, Акциони план за 2019. годину је израђен у највећој мјери кроз принцип повећања приступа новим технологијама за отвореност и одговорност јавне управе.
Навешћу само неке од активности: имплементација пројекта Национални идентификациони документ за грађане у Црној Гори, која треба да омогући лакши приступ електронским услугама јавне управе за грађане и привреду; унапређење платформе за сервисе Е-партиципација и Е-петиције; стандардизовани портали ЈЛС којим желимо да допринесемо приближавању и кохерентности онлине приступа општина; мјерење задовољства грађана и привредних субјеката услугама које пружају јавна управа; пројекат препознавања и пријављивање инфраструктурних проблема којима желимо да подстичемо грађанску одговорност; успостављање онлине апликације "Уплаћује ли ваш послодавац доприносе?" и сервиса Онлине провјере обрасца М4; успостављање Националног система за наплату административних такси; употреба отворених података у циљу подршке старт-уп бизнисима.
www.опенговпартнерсхип.орг/сториес/фацес-оф-опен-говернмент-министер-сузана-прибиловиц/