- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Произвођачи из Бијелог Поља и Берана заинтересован...
Произвођачи из Бијелог Поља и Берана заинтересовани за бесповратну подршку преради кроз ИПАРД
Заинтересовани прерађивачи и представници кооператива са територије општина Бијело Поље и Беране данас су детаљније информисани о условима под којима могу остварити бесповратну подршку инвестицијама за унапређење производње, кроз други јавни позив за подршку преради кроз ИПАРД Програм.
Презентацији позива у ове двије општине присуствовао је охрабрујући број прерађивача.
На овај позив може се конкурисати са пројектима чији прихватљиви трошкови износе од 40.000€ до 1.500.000€, док бесповратна подршка износи до 50% прихватљиве инвестиције.
С обзиром на изазове везане за потребу заштите животне средине, посебно је наглашено, да се додатна средства подршке од 10% могу добити за дио улагања који се односи на управљање отпадом, нуспроизводима, пречишћавање отпадних вода и искоришћавање отпада.
Представници Министарства подсјетили су да предмет инвестиције може бити изградња, реконструкција или опремање објеката за пријем и прераду производа, набавка опреме, механизације, уређење инфраструктуре на производној јединици, инвестиције у изградњу, реконструкцију или опремање постројења за производњу енергије из обновљивих извора, увођење система безбједности хране и управљање квалитетом производа.
Наглашено је да се подржавају почетници, односно заинтересовани апликанти могу основати предузеће до трајања јавног позива и аплицирати за средства подршке.
Корисници ИПАРД другог јавног позива за прераду могу бити правна лица (микро, мала и средња) предузећа, као и кооперативе. У складу са критеријумима, корисници могу бити и велика предузећа. Подршка се додјељује за прераду пољопривредних и рибљих производа, за које су постављени и специфични критеријуми, односно услови које потенцијални корисници подршке морају да задовоље да би остварили подршку кроз овај јавни позив. Најкасније до тренутка исплате, у зависности од сектора прераде, корисници морају имати инсталиране капацитете прераде.
Одређен број пољопривредних произвођача из Бијелог Поља занимало је да ли се може аплицирати за објекте за које је у току поступак легализације, да ли се могу отпочети радови на земљишту које је предмет захтјева и који је минимум документације да би се покренуо процес апликације. Дата је препорука да до момента аплицирања буде обезбијеђена сва документа како би се избјегао застој и сам процес одобравања текао брже.
На веома посјећеној презентацији у Беранама, значајан број питања односио се на процедуру набавке опреме и начина израде бизнис плана. Такође, значајно Највећи број питања односио се на то колико је времена потребно да се обради документација, гдје им је наглашено да у случају достављене комплетне документације потребно око три мјесеца, јер свака допуна документације пролонгира рокове.
Позвали су све заинтересоване да се јацве службама Министарства за све даље савјете и сугестије и припрему документације.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја