Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Генерална директорица Баковић на отварању обуке на тему управљања радним миграцијама у организацији Прашког процеса: Црна Гора кредибилан партнер у активностима које воде унапређењу система радних миграција

Објављено: 24.09.2019. 21:42 Аутор: МУП
MUPЦрна Гора је у претходном периоду, цијенећи значај питања миграција и утицаја који миграторни токови имају на безбједност и друге друштвене факторе, у континуитету спроводила активности у цљу успостављања нормативног оквира, као и институционалне структуре која ће адекватно одговорити на изазове у овој области, поручила је генерална директорица за грађанска стања и личне исправе у МУП-у Миланка Баковић отварајући Обуку на тему: Управљање радним миграцијама коју је организовао Међународни центар за развој миграционих политика која се одржава у Будви у периоду од 24. до 26. септембра 2019. године.

Генерална директорица Баковић је саопштила да је кроз нормативне измјене, којим су се у највећој мјери примијенили европски стандарди, побољшан квалитет и ефикасност остваривања права странаца, управљање легалним миграционим токовима и сузбијање незаконитих миграција.

Према њеним ријечима, миграције су комплексан феномен, који уједно носи и потенцијал, како за државе дестинације тако и за земље из којих долазе и саме мигранте. Кроз унапријеђене процедуре регулисања дозвола за привремени боравак и рад странаца, циљ нам је да олакшамо запошљавање високовалификованих држављана трећих земаља и на тај начин унаприједимо конкурентност , поручила је генерална директорица Баковић. Информисала је да је у претходној години издато 26.327 дозвола за привремени боравак и рад, док је за период од почетка 2019. до 06.09.2019. године издато 21.0777 дозвола, те да је већина издатих дозвола управо ради запошљавања.

“Међународне миграције могу служити као механизам за уклањање одређених недостатака на тржишту рада”, саопштила је, додајући да је Црна Гора већ предузела конструктивне кораке на овом плану. У циљу квалитетније и брже интеграције миграната и тражилаца азила у друштво, припремљен је Програм учења црногорског језика и стицања знања из области културе, а у сарадњи са приватним сектором азилантима су омогућене едукације и обуке за стицање занатских вјештина.

Наш задатак је да лицима која имају одобрену међународну заштиту у Црној Гори обезбиједимо права под једнаким условима као и држављанима Црне Горе, и то успјешно и радимо, нарочито када су у питању права из области рада, социјалне и здравствене заштите и образовања.

"Посебно ме радује што квалитетан интеграциони процес миграната и њихово укључивање у свакодневни живот смањује предрасуде грађана, јер без мијењања свијести нема ни напретка", закључила је генерална директорица Баковић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?