Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Пуришић у Скопљу: Социјални дијалог има важну улогу у демократизацији друштва

Објављено: 26.09.2019. 14:29 Аутор: мрсс
Министар рада и социјалног старања и предсједник Социјалног савјета Кемал Пуришић је у Скопљу предводио делегацију из Црне Горе, која је учествовала на састанку на високом нивоу економских и социјалних савјета Западног Балкана посвећеном јачању трипартитног социјалног дијалога у оквиру Платформе за запошљавање и социјална питања-ЕСАП пројекат.

У свом уводном обраћању министар Пуришић је изразио задовољство учешћем Црне Горе у пројекту који је имао за резултат развој институционалних капацитета влада и социјалних партнера у државама Западног Балкана што је предуслов за ефикасан и плодотворан социјални дијалог. 

„Посебно охрабрује чињеница да се у Извјештају о процјени стања Економско-социјалних савјета у државама Западног Балкана наводи да је Црна Гора остварила добар дијалог и узајмано повјерење између социјалних партнера“ – истакао је Пуришић. 

Министар је навео да је у претходне три године, колико се пројекат спроводи, Социјални савјет Црне Горе био у прилици да анализира свој рад и сазна како структуру, надлежности, рад и његове резултате виде колеге из других савјета.

mrss

„Упоредо смо радили на ЕСАП пројекту и на новом Закону о социјалном савјету. Новим законом смо, увођењем ротације у предсједавању савјетом, створили услове за унапређење међусобног повјерења али и повећали одговорност свих социјалних партнера за остваривање функција Социјалног савјета и уопште трипартитног социјалног дијалога. Такође, постигнуто је повећање ефикасности рада и процедура, као и релевантности делегација самих учесника социјалног дијалога“ – навео је министар Пуришић. 

У наредном периоду, како је казао, требало би се позабавити социјалним дијалогом на локалном нивоу, имајући у виду да нови закон јасније дефинише оснивање социјалних савјета на том нивоу. Такође, потребно је подстаћи колективно преговарање на нивоу предузећа.

Учешће на панелима узели су чланови Социјалног савјета. Генерална секретарка Уније послодаваца Сузана Радуловић истакла је потребу да, осим Министарства рада и социјалног старања, и остала министарства достављају прописе из свог дјелокруга рада Савјету, што до сада није била пракса. Поред тога, она је изразила задовољство коректним процесом преговора о минималној заради и смањењу оптерећења на зараде, наводећи их као добар примјер квалитетног социјалног дијалога у пракси. 

Предсједник Главног одбора Уније Слободних синдиката Вукашин Зоговић оцијенио је да би социјални савјети у региону требало да креирају систем који ће у реалном времену пружати могућност да се прате резултати датих препорука од стране ових тијела и који ће бити извор упоредивих података. 

Поред њих делегацију из Црне Горе чинили су и представници социјалних партнера: генерални секретар Савеза синдиката Душко Зарубица, секретарка Социјалног савјета Наташа Вукашиновић и шеф сектора за правна питања у Унији послодаваца Румица Костић



Да ли вам је садржај ове странице био од користи?