- Влада Црне Горе
Говор главног савјетника предсједника Владе Црне Г...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Говор главног савјетника предсједника Владе Црне Горе за политичка и војна питања Милана Роћена на конференцији под називом ''Перспективе укључења Црне Горе у евро-атлантске интеграције''
Објављено: 30.10.2006. • 17:07 Аутор: Насловна страна
Милан Роћен, главни савјетник предсједника Владе Црне Горе за политичка и војна питања:
''Поштовани предсједавајући,
Господине предсједниче Парламента,
Господине министре,
Даме и господо,
Послије поздравне ријечи предсједника Парламента Ранка Кривокапића, и садржајног излагања министра иностраних послова Миодрага Влаховића, дозволите да и ја изразим задовољство што ми је указана част да вам се обратим на почетку овог, за нас, изузетно значајног скупа, и инспиративном темом, који, с Министарством иностраних послова Црне Горе организује респектибилни Џорџ Маршал Центар, који се и до сада потврдио као изузетно важан партнер Црне Горе, и с којим намјеравамо да јачамо иначе одличну сарадњу. Организацију ове Конференције у Црној Гори, и ваше присуство на овом скупу, разумијем и као заинтересованост и спремност да помогнете на најконструктивнији начин искрене напоре Црне Горе на путу што бржег остваривања наших стратешких, европских и евроатлантских циљева. Чини ми посебно задовољство да вам на почетку пренесем захвалност и поздраве премијера и министра одбране Црне Горе Мила Ђукановића.
Ја ћу настојати да вам у најкраћем приближим евроатлантску димензију тих наших очекивања и планова из садашње перспективе. Црна Гора своју европску будућност види у трансатлантској породици народа и држава у оквиру НАТО. Сматрамо да је то најбољи пут за очување наших државних и националних интереса, у контексту јачања унутрашње, регионалне и шире стабилности, и валоризације укупних интереса црногорског грађанског, мултиетничког друштва. У том циљу спремни смо да јачамо свестране везе са Србијом, и са свим сусједима, са којима нас, између осталог, везују и заједнички евроатлантски циљеви. Спремни смо да, полазећи од својих постојећих ресурса, градимо партнерске односе са свим земљама чланицама Партнерства за мир, да преузмемо и примијенимо високе стандарде у области одбране, безбједности и војске; да поштујемо међународна документа и до краја одговоримо свим обавезама које проистичу из чланства у Партнерству за мир, којима се помовишу вама добро познате вриједности Алијансе.
У годинама општејугословенске трагедије Црна Гора је сачувала мир и учврстила међунационални склад. Једина смо од бивших југословенских република у којој није било сукоба и ратних разарања. Обезбиједили смо макроекономску и учврстили политичку стабилност. Постигли смо почетне, али завидне успјехе на реформском плану. Обновили смо своју државу на демократском и фер референдуму по највишим европским стандардима, и тиме постали најсвјетлији примјер успјешности европске политике на Балкану. Сматрам да су све то релевантне чињенице које нас препоручују за озбиљног партнера у европским интеграцијама, у Партнерству за мир и сјутра у НАТО-у. У оквиру својих могућности и ресурса непоколебљиви смо да пружимо свој допринос када су у питању изазови са којима се суочава савремени свијет у борби против тероризма, организованог криминала и пролиферације оружја за масовно уништење.
Одлучни смо да реформишемо војне снаге у професионалну, савремену, одрживу и интероперабилну структуру, која ће бити у функцији модерног развоја Црне Горе, и истовремено дати активан допринос регионалној стабилности, колективној одбрани, изградњи мира и рјешавању конфликата, као и хуманитарним и мисијама тражења и спашавања у оквиру ЕУ, ОЕБС, УН, НАТО и других међународних организација. Убрзано ћемо радити на модернизацији војне технологије, наоружања и система комуникација, као и стварања ефикасне командне структуре и модерне организације Војске, под цивилном контролом. Црна Гора ће промовисати транспарентност у одбрамбеном планирању и буџету за одбрану, истовремено јачајући све демократске механизме за контролу над оружаним снагама, укључујући парламентарне. У том циљу, укинута је војна обавеза, а број припадника Војске у посљедње двије године смањен за готово 54%. Бројно стање оперативног дијела јединица и установа Генералштаба Црне Горе је испод 2.500 хиљаде. Поштујући стандарде НАТО, буџетска издвајања за Војску за наредну годину износиће око 2% БНП. Формирано је Министарство одбране које ће бити у пуној функцији убрзо након конституисања нове Владе, што се очекује већ идуће недјеље. Наш приоритет ће бити његова институционализација, кадровско и техничко конципирање и опремање, у функцији изградње интегрисаног одбрамбенобезбједносног система и свеукупне стратегије развоја Црне Горе, као и бржег достизања евроатлантских циљева. Хоћемо од старта то је за нас нова државна функција да створимо модерну и ефикасну институцију, по свим савременим стандардима, прилагођену и бројчано и организационо потребама Црне Горе и тим циљевима. Усвојена је Стратегија националне безбједности, која представља стратешки документ у ком су садржани национални интереси и циљеви у области безбједности. Припремљени су нацрти Закона о војсци, Закона о одбрани, Стратегије одбране и Доктрине војске. Текстови тих докумената достављени су Бриселу и Пентагону. Већ почетком наредне недјеље, приликом посјете експертске групе Пентагона, очекујемо сугестије, које су координиране са експертима НАТО-а у Бриселу, како бисмо одмах након тога приступили финализацији ових докумената и уврстили их у редовну Владину и парламентарну процедуру. Након њиховог усвајања, планирамо доношење Агенде реформи на основу стратешког прегледа сектора одбране.
Ових дана основан је Атлантски савјет у Црној Гори, који окупља компетентне и угледне личности црногорског научног, културног, пословног и јавног живота, у циљу промовисања идеје атлантизма и подстицања активности на укључивању у евроатлантске интеграције. Исто тако, са циљем да промовише интересе Црне Горе у евроатлантској заједници и да тиме трајно подржава њену спољнополитичку орјентацију.
Донијета је Одлука о распуштању досадашње Војнообавјештајне и Војнобезбједносне агенције. Ова функција ће у оквиру Министарства одбране бити рационално прилагођена и организована у духу реформи и осавремењавања укупног одбрамбеног система и демократизације Црне Горе.
Војска Црне Горе располаже великим вишковима наоружања и војне опреме. Од 237 локација које је користила Војска у Црној Гори у вријеме државне заједнице, за потребе Војске Црне Горе задржано је свега 27. Све остало стављено је држави на располагање, и представља потенцијални фонд за рјешавање социјалног статуса вишка запослених и побољшање материјалног статуса запослених лица у Војсци, укључујући стамбено питање, и изградњу савремених војних објеката. Биће формирана посебна Владина комисија за продају војне имовине, што ће се вршити искључиво на законит, рационалан и транспарентан начин.
У сектору одбране Црна Гора је тек недавно започела свој самостални наступ на међународној сцени. Више смо него задовољни успостављеним стратешким партнерством на међународном плану за веома кратко вријеме. Издвојио бих као посебно значајну недавну посјету америчког секретара за одбрану Доналда Рамсфелда, што представља значајан импулс за успостављање државног партнерства и сарадње са националном гардом САД, а договорено је и низ других за Црну Гору изузетно значајних конкретних видова помоћи и сарадње. Између осталог, већ је именован амерички аташе за одбрану у Црној Гори. Посебно бих акцентирао договор о едукацији и обуци припадника црногорске Војске за учешће у мировним мисијама на добровољној основи, што ће бити потврђено билатералним споразумима о сарадњи. Желим такође да изразим задовољство сарадњом са НАТО структурама у Бриселу, и са нашим европским партнерима. Уз конкретну подршку Владе Велике Британије крајем септембра је одржан регионални форум Цлеаринг Хоусе за Црну Гору, у оквиру којег ћемо моћи да кандидујемо пројекте за помоћ и подршку у области модернизације Војске и сектора одбране на децембарској Конференцији у Букурешту. Након великог доприноса Велике Британије у реформи система одбране, још док је Црна Гора била у државној заједници, али и након стицања независности, добили смо и прихватили понуду од влада пријатељских земаља Данске и Норвешке да допринесу координацији техничке подршке, и да својим искуством потпомогну напоре Црне Горе да на што квалитетнији начин и у најскорије вријеме постане дио атлантске заједнице. Издвојио бих такође билатералне контакте са Њемачком и њихову спремност за помоћ и сарадњу у овој области, као и влада Холандије и Аустрије. Цијенимо веома важном и недавну посјету делегације Министарства одбране Естоније Црној Гори, као и спремност Словеније и Словачке за сарадњу и размјену искустава у што тјешњим контактима. За Црну Гору изузетно значајну улогу игра преношење позитивног искуства свих земаља региона које су постигле напредак у реформи сектора безбједности и одбране. Црна Гора жели да буде свуда присутна тамо гдје се разговара и конкретно ради на јачању регионалне стабилности. Значајан корак у том правцу је чланство Црне Горе у процесу сарадње министара одбране ЈИЕ, у статусу посматрача, на недавном састанку у Тирани. Црна Гора такође жели да се прикључи јадранској групи земаља потписница Јадранске повеље. Начелник Генералштаба Војске Црне Горе учествовао је на Петом састанку Јадранске повеље Групе А3 у Хрватској. Он је недавно посјетио и Команду здружених снага НАТО у Напуљу. Ових дана ракетна крстарица Ансио из састава америчке Шесте флоте посјетила је Црну Гору. Било је то прво упловљавање једног америчког војног брода у црногорске независне воде након пуних 118 година. То је била прилика између осталог за разговоре о сарадњи команданта здружених снага НАТО у Напуљу и команданта америчких поморских снага у Европи адмирала Улриха са црногорским државним и војним врхом. Потенцирао бих такође веома добру сарадњу и контакте са војним аташеима низа пријатељских земаља који су акредитовани у Црној Гори, односно из Београда покривају Црну Гору. Овако интензивну и садржајну међународну сарадњу на овом сектору цијенимо не само подстицајном за нас, већ и признањем за то што смо до сада урадили, и што планирамо да урадимо што је могуће прије на реформи војно-одбрамбеног сектора.
Даме и господо,
Примијетили сте да сам говорио само о позитивним потезима, и позитивним примјерима. Желим да вас увјерим да се не заносимо постигнутим успјесима, да смо врло свјесни свих проблема које смо наслиједили, и са којима смо суочени, као и да смо свјесни тешкоћа које стоје пред нама. Али смо одлучни да дамо све од себе, како би их уз помоћ наших савезника и пријатеља што ефикасније и брже превазилазили. И о једном и о другом аспекту, као и неким конкретним пројектима за помоћ и подршку, односно за дугорочно партнерство, детаљније и квалификованије на овом скупу имаћете прилике да чујете од начелника Генералштаба Војске Црне Горе генерала Лакчевића.
Дозволите да вас подсјетим да је министар спољних послова Црне Горе Миодраг Влаховић писмом генералном секретару НАТО Јап де Хоп Схефферу крајем августа ове године званично затражио пријем Црне Горе у Партнерство за мир. Имајући у виду реформске напоре Црне Горе у области одбрамбенобезбједносног система, као и у свим другим сегментима друштва, и чињеницу да ми немамо отворених питања са нашим сусједима, да имамо одличну сарадњу са Хашким трибуналом и да се крајње озбиљно односимо према свим међународним обавезама, ми очекујемо подршку савезника и пријатеља за пријем Црне Горе у Партнерство за мир већ на предстојећем Самиту НАТО у Риги. И брзо чланство у ОЕБС, ОУН, и у низу других међународних организација даје нам наду да са оптимизмом гледамо на исход наше апликације. Спремни смо да у сарадњи са НАТО одмах након тога израдимо Презентациони документ, да постанемо дио Процеса планирања и прегледа (ПАРП) и дефинишемо програме сарадње у Партнерству, са циљем да се што прије квалификујемо за улазак у Акциони план за чланство (МАП), чиме ће наша опредијељеност да будемо чланица НАТО бити потврђена, што ће додатно оснажити наше напоре за испуњавање свих неопходних задатака за реализацију тог циља. Наша нада је реално утемељена и закључком Самита НАТО у Истанбулу да је земљама нашег региона отворен пут за улазак у овај савез, односно да динамика тог процеса зависи појединачно од сваке земље. Наравно, у интересу регионалне безбједности и бржег заједничког евроатлантског пута, ми бисмо поздравили и учлањење Србије и Босне и Херцеговине у Партнерство за мир. Било којем прогресу и напретку сваке од наших сусједних земаља, радујемо се као свом сопственом.
Увјерен сам да ће Црна Гора показати да има капацитет да успјешно одговори свим изазовима са којима ћемо се несумњиво сусрести на путу даљих интеграција. Показаћемо да је Црна Гора кредибилан и поуздан партнер и сарадник свима у региону, свим земљама у Партнерству за мир и у НАТО, на заједничком задатку обезбјеђења дугорочне стабилности, сигурности и напретка савременог свијета.
Узимајући у обзир кредибилитет организатора овог скупа, као и компетентност, знање, искуство и углед његових учесника, вјерујем да ћемо током дводневног одржавања Конференције бити у прилици да чујемо многе за нас корисне идеје и сугестије, које ће нам јасније освјетљавати наш евроатлантски пут којим сигурно идемо.
Хвала вам на пажњи!''
Подгорица, 30.10.2006. године
''Поштовани предсједавајући,
Господине предсједниче Парламента,
Господине министре,
Даме и господо,
Послије поздравне ријечи предсједника Парламента Ранка Кривокапића, и садржајног излагања министра иностраних послова Миодрага Влаховића, дозволите да и ја изразим задовољство што ми је указана част да вам се обратим на почетку овог, за нас, изузетно значајног скупа, и инспиративном темом, који, с Министарством иностраних послова Црне Горе организује респектибилни Џорџ Маршал Центар, који се и до сада потврдио као изузетно важан партнер Црне Горе, и с којим намјеравамо да јачамо иначе одличну сарадњу. Организацију ове Конференције у Црној Гори, и ваше присуство на овом скупу, разумијем и као заинтересованост и спремност да помогнете на најконструктивнији начин искрене напоре Црне Горе на путу што бржег остваривања наших стратешких, европских и евроатлантских циљева. Чини ми посебно задовољство да вам на почетку пренесем захвалност и поздраве премијера и министра одбране Црне Горе Мила Ђукановића.
Ја ћу настојати да вам у најкраћем приближим евроатлантску димензију тих наших очекивања и планова из садашње перспективе. Црна Гора своју европску будућност види у трансатлантској породици народа и држава у оквиру НАТО. Сматрамо да је то најбољи пут за очување наших државних и националних интереса, у контексту јачања унутрашње, регионалне и шире стабилности, и валоризације укупних интереса црногорског грађанског, мултиетничког друштва. У том циљу спремни смо да јачамо свестране везе са Србијом, и са свим сусједима, са којима нас, између осталог, везују и заједнички евроатлантски циљеви. Спремни смо да, полазећи од својих постојећих ресурса, градимо партнерске односе са свим земљама чланицама Партнерства за мир, да преузмемо и примијенимо високе стандарде у области одбране, безбједности и војске; да поштујемо међународна документа и до краја одговоримо свим обавезама које проистичу из чланства у Партнерству за мир, којима се помовишу вама добро познате вриједности Алијансе.
У годинама општејугословенске трагедије Црна Гора је сачувала мир и учврстила међунационални склад. Једина смо од бивших југословенских република у којој није било сукоба и ратних разарања. Обезбиједили смо макроекономску и учврстили политичку стабилност. Постигли смо почетне, али завидне успјехе на реформском плану. Обновили смо своју државу на демократском и фер референдуму по највишим европским стандардима, и тиме постали најсвјетлији примјер успјешности европске политике на Балкану. Сматрам да су све то релевантне чињенице које нас препоручују за озбиљног партнера у европским интеграцијама, у Партнерству за мир и сјутра у НАТО-у. У оквиру својих могућности и ресурса непоколебљиви смо да пружимо свој допринос када су у питању изазови са којима се суочава савремени свијет у борби против тероризма, организованог криминала и пролиферације оружја за масовно уништење.
Одлучни смо да реформишемо војне снаге у професионалну, савремену, одрживу и интероперабилну структуру, која ће бити у функцији модерног развоја Црне Горе, и истовремено дати активан допринос регионалној стабилности, колективној одбрани, изградњи мира и рјешавању конфликата, као и хуманитарним и мисијама тражења и спашавања у оквиру ЕУ, ОЕБС, УН, НАТО и других међународних организација. Убрзано ћемо радити на модернизацији војне технологије, наоружања и система комуникација, као и стварања ефикасне командне структуре и модерне организације Војске, под цивилном контролом. Црна Гора ће промовисати транспарентност у одбрамбеном планирању и буџету за одбрану, истовремено јачајући све демократске механизме за контролу над оружаним снагама, укључујући парламентарне. У том циљу, укинута је војна обавеза, а број припадника Војске у посљедње двије године смањен за готово 54%. Бројно стање оперативног дијела јединица и установа Генералштаба Црне Горе је испод 2.500 хиљаде. Поштујући стандарде НАТО, буџетска издвајања за Војску за наредну годину износиће око 2% БНП. Формирано је Министарство одбране које ће бити у пуној функцији убрзо након конституисања нове Владе, што се очекује већ идуће недјеље. Наш приоритет ће бити његова институционализација, кадровско и техничко конципирање и опремање, у функцији изградње интегрисаног одбрамбенобезбједносног система и свеукупне стратегије развоја Црне Горе, као и бржег достизања евроатлантских циљева. Хоћемо од старта то је за нас нова државна функција да створимо модерну и ефикасну институцију, по свим савременим стандардима, прилагођену и бројчано и организационо потребама Црне Горе и тим циљевима. Усвојена је Стратегија националне безбједности, која представља стратешки документ у ком су садржани национални интереси и циљеви у области безбједности. Припремљени су нацрти Закона о војсци, Закона о одбрани, Стратегије одбране и Доктрине војске. Текстови тих докумената достављени су Бриселу и Пентагону. Већ почетком наредне недјеље, приликом посјете експертске групе Пентагона, очекујемо сугестије, које су координиране са експертима НАТО-а у Бриселу, како бисмо одмах након тога приступили финализацији ових докумената и уврстили их у редовну Владину и парламентарну процедуру. Након њиховог усвајања, планирамо доношење Агенде реформи на основу стратешког прегледа сектора одбране.
Ових дана основан је Атлантски савјет у Црној Гори, који окупља компетентне и угледне личности црногорског научног, културног, пословног и јавног живота, у циљу промовисања идеје атлантизма и подстицања активности на укључивању у евроатлантске интеграције. Исто тако, са циљем да промовише интересе Црне Горе у евроатлантској заједници и да тиме трајно подржава њену спољнополитичку орјентацију.
Донијета је Одлука о распуштању досадашње Војнообавјештајне и Војнобезбједносне агенције. Ова функција ће у оквиру Министарства одбране бити рационално прилагођена и организована у духу реформи и осавремењавања укупног одбрамбеног система и демократизације Црне Горе.
Војска Црне Горе располаже великим вишковима наоружања и војне опреме. Од 237 локација које је користила Војска у Црној Гори у вријеме државне заједнице, за потребе Војске Црне Горе задржано је свега 27. Све остало стављено је држави на располагање, и представља потенцијални фонд за рјешавање социјалног статуса вишка запослених и побољшање материјалног статуса запослених лица у Војсци, укључујући стамбено питање, и изградњу савремених војних објеката. Биће формирана посебна Владина комисија за продају војне имовине, што ће се вршити искључиво на законит, рационалан и транспарентан начин.
У сектору одбране Црна Гора је тек недавно започела свој самостални наступ на међународној сцени. Више смо него задовољни успостављеним стратешким партнерством на међународном плану за веома кратко вријеме. Издвојио бих као посебно значајну недавну посјету америчког секретара за одбрану Доналда Рамсфелда, што представља значајан импулс за успостављање државног партнерства и сарадње са националном гардом САД, а договорено је и низ других за Црну Гору изузетно значајних конкретних видова помоћи и сарадње. Између осталог, већ је именован амерички аташе за одбрану у Црној Гори. Посебно бих акцентирао договор о едукацији и обуци припадника црногорске Војске за учешће у мировним мисијама на добровољној основи, што ће бити потврђено билатералним споразумима о сарадњи. Желим такође да изразим задовољство сарадњом са НАТО структурама у Бриселу, и са нашим европским партнерима. Уз конкретну подршку Владе Велике Британије крајем септембра је одржан регионални форум Цлеаринг Хоусе за Црну Гору, у оквиру којег ћемо моћи да кандидујемо пројекте за помоћ и подршку у области модернизације Војске и сектора одбране на децембарској Конференцији у Букурешту. Након великог доприноса Велике Британије у реформи система одбране, још док је Црна Гора била у државној заједници, али и након стицања независности, добили смо и прихватили понуду од влада пријатељских земаља Данске и Норвешке да допринесу координацији техничке подршке, и да својим искуством потпомогну напоре Црне Горе да на што квалитетнији начин и у најскорије вријеме постане дио атлантске заједнице. Издвојио бих такође билатералне контакте са Њемачком и њихову спремност за помоћ и сарадњу у овој области, као и влада Холандије и Аустрије. Цијенимо веома важном и недавну посјету делегације Министарства одбране Естоније Црној Гори, као и спремност Словеније и Словачке за сарадњу и размјену искустава у што тјешњим контактима. За Црну Гору изузетно значајну улогу игра преношење позитивног искуства свих земаља региона које су постигле напредак у реформи сектора безбједности и одбране. Црна Гора жели да буде свуда присутна тамо гдје се разговара и конкретно ради на јачању регионалне стабилности. Значајан корак у том правцу је чланство Црне Горе у процесу сарадње министара одбране ЈИЕ, у статусу посматрача, на недавном састанку у Тирани. Црна Гора такође жели да се прикључи јадранској групи земаља потписница Јадранске повеље. Начелник Генералштаба Војске Црне Горе учествовао је на Петом састанку Јадранске повеље Групе А3 у Хрватској. Он је недавно посјетио и Команду здружених снага НАТО у Напуљу. Ових дана ракетна крстарица Ансио из састава америчке Шесте флоте посјетила је Црну Гору. Било је то прво упловљавање једног америчког војног брода у црногорске независне воде након пуних 118 година. То је била прилика између осталог за разговоре о сарадњи команданта здружених снага НАТО у Напуљу и команданта америчких поморских снага у Европи адмирала Улриха са црногорским државним и војним врхом. Потенцирао бих такође веома добру сарадњу и контакте са војним аташеима низа пријатељских земаља који су акредитовани у Црној Гори, односно из Београда покривају Црну Гору. Овако интензивну и садржајну међународну сарадњу на овом сектору цијенимо не само подстицајном за нас, већ и признањем за то што смо до сада урадили, и што планирамо да урадимо што је могуће прије на реформи војно-одбрамбеног сектора.
Даме и господо,
Примијетили сте да сам говорио само о позитивним потезима, и позитивним примјерима. Желим да вас увјерим да се не заносимо постигнутим успјесима, да смо врло свјесни свих проблема које смо наслиједили, и са којима смо суочени, као и да смо свјесни тешкоћа које стоје пред нама. Али смо одлучни да дамо све од себе, како би их уз помоћ наших савезника и пријатеља што ефикасније и брже превазилазили. И о једном и о другом аспекту, као и неким конкретним пројектима за помоћ и подршку, односно за дугорочно партнерство, детаљније и квалификованије на овом скупу имаћете прилике да чујете од начелника Генералштаба Војске Црне Горе генерала Лакчевића.
Дозволите да вас подсјетим да је министар спољних послова Црне Горе Миодраг Влаховић писмом генералном секретару НАТО Јап де Хоп Схефферу крајем августа ове године званично затражио пријем Црне Горе у Партнерство за мир. Имајући у виду реформске напоре Црне Горе у области одбрамбенобезбједносног система, као и у свим другим сегментима друштва, и чињеницу да ми немамо отворених питања са нашим сусједима, да имамо одличну сарадњу са Хашким трибуналом и да се крајње озбиљно односимо према свим међународним обавезама, ми очекујемо подршку савезника и пријатеља за пријем Црне Горе у Партнерство за мир већ на предстојећем Самиту НАТО у Риги. И брзо чланство у ОЕБС, ОУН, и у низу других међународних организација даје нам наду да са оптимизмом гледамо на исход наше апликације. Спремни смо да у сарадњи са НАТО одмах након тога израдимо Презентациони документ, да постанемо дио Процеса планирања и прегледа (ПАРП) и дефинишемо програме сарадње у Партнерству, са циљем да се што прије квалификујемо за улазак у Акциони план за чланство (МАП), чиме ће наша опредијељеност да будемо чланица НАТО бити потврђена, што ће додатно оснажити наше напоре за испуњавање свих неопходних задатака за реализацију тог циља. Наша нада је реално утемељена и закључком Самита НАТО у Истанбулу да је земљама нашег региона отворен пут за улазак у овај савез, односно да динамика тог процеса зависи појединачно од сваке земље. Наравно, у интересу регионалне безбједности и бржег заједничког евроатлантског пута, ми бисмо поздравили и учлањење Србије и Босне и Херцеговине у Партнерство за мир. Било којем прогресу и напретку сваке од наших сусједних земаља, радујемо се као свом сопственом.
Увјерен сам да ће Црна Гора показати да има капацитет да успјешно одговори свим изазовима са којима ћемо се несумњиво сусрести на путу даљих интеграција. Показаћемо да је Црна Гора кредибилан и поуздан партнер и сарадник свима у региону, свим земљама у Партнерству за мир и у НАТО, на заједничком задатку обезбјеђења дугорочне стабилности, сигурности и напретка савременог свијета.
Узимајући у обзир кредибилитет организатора овог скупа, као и компетентност, знање, искуство и углед његових учесника, вјерујем да ћемо током дводневног одржавања Конференције бити у прилици да чујемо многе за нас корисне идеје и сугестије, које ће нам јасније освјетљавати наш евроатлантски пут којим сигурно идемо.
Хвала вам на пажњи!''
Подгорица, 30.10.2006. године
Везани чланци:
БОК одржао седму редовну сједницу 30.11.2024.
Gjeloshaj поново позван у Вашингтон 01.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?